Luciee28

Co dělat když potkám ve vesnici ,,ochočenou” lišku?

Dobrý den, chci se zeptat, co dělat když potkám mezi lidskými obydlími chodit lišku? Nevypadala plachá, ani že by se bála, prostě normálně šla po vesnici. Nebyla jsem jediná, kdo ji viděl a vběhla jednomu sousedovi do jeho obydlí. Zaráží mi to, protože už ve škole nás učili, že lišky které vypadají ochočeně a nebojí se lidí mají vzteklinu, zároveň ale pokud je mi dobře známo, na území Čr se vzteklina již nevyskytuje. Mám někoho kontaktovat, třeba obec nebo myslivce? Také by mě zajímalo, jak je to vůbec možné, nejedná-li se o nákazu něčím? Bohužel jsem v tomto úplný laik, proto bych byla moc vděčná kdyby mi to někdo mohl vysvětlit. Děkuji

Nejlepší odpověď
cappuccino

Liska muze byt nemocna! Urcite to nahlaste!

Další odpovědi
elkon

Pokud se takto liška chová, není to její přirozenost, vypadá to tak, že má vzteklinu. Liška za normální situace lidské příbytky nevyhledává. Takovému zvířeti je třeba se vyhnout. Pokud máte možnost, můžete na ni upozornit myslivce, případně starostu, který už si poradí.

Drap

Vzteklina se stále vyskytuje, v malém množství, ale to riziko je tady stále.

Savier

Zavolat na myslivnu a oni to vyřeší.

Filip84

No tak, v prvním případě znát ethologii lišky.

Liška je psovitá šelma, ale oproti psovi není domestikovatelná, je to vlastně podobné, jako s hyenou: máš ji od štěněte, kojíš to ze stříkačky (ber, že třeba matku zachvátil automobil, nebo tak něco), vlastně se chová normálně, jako štěně, je to takový „divný pes“, ale nijak extra. Najednou doroste, a jako by přepne, z ničeho nic tě zgryzne a uteče. Tak jsem to alespoň četl, kdysi, na nějakém webu, jak odchovávali opuštěná liščí štěňata.

Liška nežije ve smečce, je samotářská, má několik nor a veliké teritorium. Lidem se, na jednu stranu, vyhýbá, jak „čert kříži“, na druhé straně lišky, které žijí někde u městský aglomerace (veliký město, jo, u nás tak Hlavní město Praha + Středočeský kraj, a i to je ještě malé), tak se dokáže sakra dobře přizpůsobit, vybírá popelnice, no, je mazaná, jak liška. Ale je nevyzpytatelná: liška, která deset let žije v aglomeraci, deset let se úspěšně vyhýbá autům, z ničeho nic zůstane stát uprostřed silnice a je po lišce. Je toho hodně, co o liškách ještě nevíme.

V každém případě, dospělá liška je extrémně plachá psovitá šelma. Nemusíš se jí bát, ona na Tebe hází bobek zvysoka, zgryznout by Tě zgryzla, až by neměla zbytí: uteče.

Proto pokud vidíš lišku, jak popisuješ, tak i kdyby to byla třeba nějak jako částečně ochočená liška, tak k cizím lidem se takto prostě chovat nebude. Je Sicher nemocná a pozor, má-li vzteklinu, tak může být i nebezpečná, to dělá právě ta choroba v hlavě, taková liška je potom pacient s hlavou, a to máš jak tady, nebo jinde: pacienty s hlavou si taky nepozveš domů na večeři.

Nahlásit mysliveckýmu správci, když nevíš číslo, vědí ho na obecním ouřadu, nebo policajti.

tom4

V žádném případě bych se nepřibližoval. Ohlaste to na úřad nebo myslivnu, není to přirozené chování lišky. Může mít vzteklinu, která je pro člověka smrtelná a neléčitelná, pokud se včas po pokousání neprovede očkování. V ČR oficiálně vzteklina není, u nějakého netopýra se však před pár lety objevila (ale je to jiný druh vztekliny, tak zůstala ČR stále vzteklinyprostá). V Polsku ale třeba docela jede (https://www.svscr­.cz/svs-upozornuje-na-sireni-vztekliny-v-sousednim-polsku/ ), takže hlavně v příhraničí bych to nebral na lehkou váhu.