zjentek

Co dělali lidé kdysi, když ještě neexistovaly knížky a třeba ani internet?

Co tak asi dělali?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na vesnicích si vyprávěli při svíčce, chlapi chodili do hospody. Chodili spát brzo, protože museli vstávat se slepicemi. Přes den bylo práce vždycky dost. Ve městech tolik práce neměli, ale zase existovala spousta hospod a nočních podniků, divadla, kino…

Další odpovědi
annas

1. Co považujete za kdysi vzhledem k internetu. Když se svítilo petrolejkami či svíčkami? To zase není tak dávno. – k zavedení elektřiny u nás došlo asi v 50. letech. Večer asi nic moc, nebylo od nich příliš vidět. ale vycházeal červená knihovna, takže možná ženy četly.

Přes den se žteny staraly o zvířectvo,. zahradu, ruční práce, v zimě se dralo peří, zabíjely se husy, prasata – jejich konzervace, , drobné práce – opravy oděvů , vařily, pekly se buchty rpravidelně hléb atd. Muži dělali řemeslného práce, opravy nářadí.

Když se rozšířila elektřina, přibylo možná víc čtení, poslech rádia, víc ručních prací, chodilo se dále na návštěvu k sousedům atd.
--

2. Doplňuji – nedá se spojit knihy a internet. Když nebyl internet, existovaly knihy, lidé dělali to, co jsem napsala. Ještě bych přidala, že se modlil, část chodila do kostela.

Když ještě nebyly knihy? Takže třeba v pravěku?
Sbírali plody,, dělili se o práci mezi mužem a ženou – muži lovili, drobné řemeslné práce, ženy šily oblečení,, rodily děti, pečovaly o ně, vařily atd.

Ve středověku muži bojovali, ženy se staraly o děti, o nemocné – mor, rodiny si pomáhaly se sousedy,. jedinci nebyli nároční atd. Péče o domácnost, zemědělství, ochrana panství. atd.

Kelt

Pracovali na tom, kde museli, protože to bylo za otrokářství nebo feudalismu. Povídali si, zpívali, někam chodili, občas se porvali, nějaká erotika . Práce kolem objektu atd. Shánění jídla. Využívali slunečního světla, pracovali, když bylo vidět. Víš, kolik ušetřili za elektřinu?

anonym

Tesali do skály koňomuty, žirafomuty a jiný „muty“, lovili, kradli ženy, žrali, zabíjeli si navzájem blechy a vši, umírali a rodili se, mrkni na film Rrrrr.

marci1

Pracovali, komunikovali mezi sebou, radovali se a užívali si života. Hlavně žili v souladu s přírodou a zvířaty. Byli úplně v klidu a pohodě. 🙂

led

Pôvodne sa príbehy rozprávali, veľakrát s doprovodom hudby medzi ľuďmi, v amfiteátroch a počas rôznych slávností.
Po vzniku ručne písaných kníh ich vlastníctvo bolo symbolom bohatstva a múdrosti, čítať vedeli len kňazi a pisári. Až vynálezom knihtlače sa knihy začali dostávať medzi ľudí. A ľudia sa začali od seba vzďalovať. Dnes v časoch internetu sme od seba už tak ďaleko, že nepoznáme ani susedov z rovnakého vchodu.

Edison

Šuk… soul… toooo… rozmnožovali se. 😁

Edison

Annas, myslím, že Zjentek má na mysli ještě dřívější dobu… 😉 Dokonce i „předtiskařskou“, když píše v době, kdy neexistovaly knihy… 😉

annas

Přiznávám, že jsem uvažovala nad výrazem kdysi, ale knihy jsem nějak neregistrovala.

Ještě jsem zapomněla, že se modlili třeba růženec.

Hufnágl

Nemohli, protože ta doba byla před Kristem.

annas

Hufnágl

Přece jsem psala jsem o 50. letech, jak vyplývá z mé odpovědi před doplněním.

Hufnágl

To, že nemohl být růženec, vyplývá z otázky.

annas

Přečtěte si pozorně mou odpověď.

zjentek

An, já četl, že teď někde v jeskyni našli knihu, na níž je uvedeno datum 11. května 868. Tak ještě předtím. Co dělali ještě předtím.

anonym

Mě napadlo, ze vymysleli něco, nač by se dalo psát rychleji, než vytesavat do tý skály a pak to vymysleli a začali psát na papír a pak vymysleli ty knihy…jsem zas vymyslela já :-O

zjentek

Samba ahój! Jo, seš vynalézavá- taky celkem dobrý.. D;D;D;

anonym

Jo, ja vim, jsem hlava, proto jsem taky ředitelka

Edison

Teda sa věta je děsná… „Když ještě neexistovaly knížky a třeba ani internet“. To evokuje, že internet předcházel knihám… 😁

zjentek

Já vím. To jsem vymyslel já sám. (;

led

zjentek, nenechajte sa! Pre mnohých dnešných mladých je pojem kniha úplne neznámy. Ale s internetom akoby boli spojení už pupočnou šnúrou.

Edison

No právě… 😁