SvatýPetr

Co dělá bubliny v asfaltu, např. na chodníku? Cca o velikosti 10 cm.

Mnoho bublin bylo na Lužinách na lávce pro pěší, ale teď ji po asi 20 letech renovují, takže starý asfalt s bublinami odstranili.

Nejlepší odpověď
Kepler

Kdysi jsem to viděl u tak zvaného litého asfaltu, kdysi užívaného při obnovování vozovky na sídlištích. Směs byla horká, neválcovaná, vytvářely se puchýře vlivem odpařujících se složek toho asfaltu. Brzy se od té technologie upustilo, cílem asi byla úspora technologického postupu.

Další odpovědi
Altair-AC

Vzduch

SvatýPetr

Děkuji Keplerovi za odpověď. Ale lávka je dost klenutá, tak nevím, jestli byl asfalt jen litý (to by asi stékal) nebo válcovaný.
Odpověď od Altair-AC: „Vzduch“ mi připadá logická.
Taky kdysi někdo říkal, že pod asfaltem vyklíčí semeno, které má velkou sílu, takže vytvoří bublinu, ale na povrch se nedostane.
Uvidíme, co řeknou další diskutující.