Kelt

Co byste mi poradili při učení se cizích jazyků?

Jako samouk jsem se naučil anglicky, německy, trochu španělsky a francouzsky. Ve škole ruština a našel bych i další. Teď bych chtěl se trochu zlepšit v těch prvních čtyřech. Co je podle vás, kdo umíte více jazyků, lepší? Dělat denně aspoň 15 minut každý jazyk, nebo se zaměřit několik měsíců čistě na jeden jazyk? Nechci nikam jet,cestovat. Dě­kuji

Nejlepší odpověď
Edison

A k čemu to je, když nechceš cestovat? To je přece to první, kde se dají tyto znalosti nejen použít, ale i výrazně vylepšit. Z pohodlí domova ani nezjistíš, jestli jsi schopen jejich praktického použití v životě. Pokud nebudeš MLUVIT cizím jazykem, a to v reálném prostředí, nikoli v prostředí školních podmínek, nikdy se ten jazyk dost dobře nenaučíš. Domluvíš se, ale… Další věcí je, že naučením se pravidel a slovíček se nenaučíš, jak se reálně mluví, což, jak víme z vlastní mateřštiny, je dost podstatný rozdíl.

Další odpovědi
Arne1

Pořiď si televizní programy v příslušných jazycích.

Rokio

Uč se cizí jazyk pravidelně půl hodinu až hodinu denně. Dobré je si nechat jeden den v týdnu na odpočinek. Slovíčka se uč zapisováním a v době, kdy nejsi unavený. Neuč se těsně před spaním nebo tehdy, když si ve stresu. Zkoušej si různé cizojazyčné testy na internetu z ověřených stránek.

A rozhodně doporučuji bavit se s turisty na ulici z jiných zemí a pokud máš tu možnost, tak si dopisovat s přítelem z ciziny.

paul1

Všichni jsme se učili ve škole cizí jazyk, ale 95% z nás ho neovládá.
A ještě se domnívají, že jsou na jazyky hloupí. Je to ovšem velký omyl.
Kdybychom byli hloupí, tak se nenaučíme ani mateřský jazyk. A naučit
se první (mateřský) jazyk je nejtěžší.

Nejlepší je začínat se učit jazyk tak, jak se ho učí dítě. I v dospělosti
se můžete naučit cizí řeč stejně jednoduše, jak jste se naučili kdysi
mateřský jazyk.

  1. Dítě od narození jen poslouchá a chápe první slova. Potom vypráví – učí

    se je používat v krátkých větách, pozdější v dlouhých větách.

    Pak se učí číst -poznáva jednotlivé písmena a za pomoci rodičů i čte

    první písmena a slova.

  2. Nakonec se učí číst a psát. Gramatiku se také učí až ve škole, když mu

    je 6 a více let.

Tedy předchozí roky ji nepotřebovalo, zbytečně by ho zatěžovala. Určitě by
děti odradilo od učení jazyka, kdyby hned do nich hustili co jsou podstatná
jména, slovesa, jejich skloňování, časování, nutit je, aby se „šprtali“
slovíčka. Takovým způsobem se vyučují jazyky ve většině jazykových kurzů:
výsledek? – skoro nikdo se nic nenaučí, z účastníků kurzů se stávají tzv.
„chroničtí začátečníci“ co stále umí jen základy.
A to pořadatelům kurzů vyhovuje, stále mají dostatek žáků.

Na učení a poslech jsou pro samouky vhodné některé internetové překladače,
některé mají i možnost kromě textu i sluchový výstup