Meri

Co by se stalo, kdyby se běžecký pás prudce zastavil?

Řekněme, že máme běžecký pás o délce a šířce 100 metrů (prostě abychom nebrali v úvahu možné naražení do konstrukce pásu). Běží se sprintem někde ve středu pásu a najednou se pás prudce zastaví. No a zajímá mě, co by se přesně stalo. Že by snad tou danou rychlostí se člověk rozeběhl kupředu? Nebo je běh na pásu příliš odlišný od klasického běhání a člověk by se prostě rozmázl na místě?

Odpovědi
Otazník123

To je zajímavá otázka! Nejsem si jistý, ale mělo by to být jak píšeš. Pohyboval by ses dál, akorát už ne vůči pásu, ale vůči svému okolí. Teoreticky bys ani neměl pocítit rozdíl, až na větší odpor vzduchu, kterým by sis začal razit cestu. Ale možná se mýlím. Taky asi záleží i na tom, jestli se pás zastaví zrovna v okamžiku, kdy noha dopadá na zem nebo je ve vzduchu.

zjentek

Rozpohybovaný máš kynetickou energii a je jedno, jestli běžíš přímo v přírodě anebo na pásu. Teď je otázka, když se pás prudce zastaví, zda máš před sebou prostor, kde letět, než se zpomalíš. To by mohlo popadnout relativně dobře. Ale pokud máš běžecký pás např. přímo za vzrostlým bukem, tak nevím. No, zkus se venku rozeběhnout sprintem a natachtit v tu ránu do stromu. Ruce před sebe nedávej, při střetu se drž pravidel sprintu. Anebo vystup z vozu při chychlosti 35km/hod (jako při sprintu). Tohle by ti mohlo dát všechny odpovědi na tvou otázku. No jasně, že pás JE TAKY NEBEZPEČNÝ! (;

elkon

Na velikosti pásu nezáleží, ale na jeho rychlosti. Od toho se pak odvíjí případné zranění, které by mohlo následovat při prudkém zastavení pásu a nekontrolovaném pá­du.

Dochy

Zjentek se mýlí.
Na běžeckém pásu zůstává člověk na místě. Tudíž by nikam dopředu neodletěl. Po náhlém zastavení pásu by si s určitou pravděpodobností na místě rozmázl držku, resp. možná ještě píše hodil záda. Je jistá šance, že by to ustál. Ale určitě by neletěl kdovíkam dopředu, protože ani předtím se dopředu nepohyboval, jen mu kmitali nohy.