Natty

Co by se stalo kdyby člověk při transfuzi dostal jinou krevní skupinu?

Je to vůbec možné? Můžou z toho nadměrně vypadávat vlasy?

Odpovědi
Roman71

Obecně vzato, nikdy nedostaneš identickou krevní skupinu, protože krev je jako otisk prstu. Na celé zemi nenajdeš dva absolutně shodné vzorky. Musíš tedy vždy počítat s tím, že transfuze udělá víc škody než užitku.
V zahraničí (a v naší zemi už také) se lékařství a chirurgie specializuje na bezkrevní medicínu. Minimalizují se ztráty krve v oběhu a více než transfuze se používají látky doplňující objem (fyziologický solný roztok nejčastěji). Například při dopravní nehodě, i když nedochází ke ztrátám krve, nikdy nevyráží sanitka s krevními konzervami. Mají s sebou vždy dostatek výše zmíněného roztoku. Je to bezpečnější a nehrozí prakticky žádné imunologické reakce.

anonym

Za určitých podmínek je možné při tranfuzi dodat jinou krevní skupinu, než má daný pacient – např. „0“ je nazývána univerzální (ve skutečnosti je tato problematika ´poněkud´ složitější).
A ano – i po transfuzi stejné (správné) krve je možné dočasné rozsáhlejší vypadávání vlasů. Ale vlasy takto mohou vypadávat i při prodělání rozsáhlejší infekce, horečnatém onemocnění – nebo třeba při (a po) těhotenství – a z mnoha dalších příčin…

marci1

Krevní transfúze neidentické krevní skupiny by vedla k okamžité imunologické reakci a shlukování a rozpadu krvinek darované krve. Darovaná krev by byla organismem odmítnuta a výsledný produkt chemické reakce by způsobil akutní zdravotní problémy, které by mohly vést až k hemolytické anémii, selhání ledvin, šoku a smrti.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krev­n%C3%AD_skupi­na

Stingo

Než přišli na to, že existují krevní skupiny, tak se normálně dělala taková transfuze, a pak jim bylo divné, že někdo zůstal naživu a někdo umřel.