Avatar uživatele
N...N

Co by se stalo, kdyby čistě teoreticky zaniklo veškeré tření?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Dochy, paul1, zjentek před 39 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Musela by, buďto, zaniknout hmota úplně, no a nebo hmota změnit své skupenství tak, aby tření nebylo možné; naše znalost skupenství hmoty je, objektivně, spíše demonstrativní, než, domněle, taxativní.

Jestliže by hmota zanikla úplně, nebo by změnila svý skupenství tak, aby v něm nebylo možné tření (nedokážu si pak představit, jak by fungovala, ale čistě pro toto to připusťme), neexistoval by živočišný druh homo sapiens sapiens, eo ipso, ani Ty, já, Disraeli, Savier, nebo kdokoli jiný.

A co by se dělo dál nás nemusí interresovat, když bychom neexistovali.

Summa summarum: pro nás je naprosto irrelevantní, co by se stalo, zaniklo-li by tření, protože jestliže by zaniklo tření, zanikli bychom také my a jestliže bychom zanikli my, nepotřebujeme vědět, co by se stalo, zaniklo-li by tření.

Upravil/a: Filip84

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Hmmm, ač otázka zní rozumně, je dosti „mimózní“. K tomu bys MUSEL změnit vesmír rovnou na kvantové úrovni. Důsledky by byly TAK dalekosáhlé (napříč celým jsoucnem), že nemá žádný smysl vypichovat jednotlivosti.

Podobně se můžeš zeptat „co by kdyby neexistovaly neutrony“ aj. nápadové perly. Ještě tak se zeptat na nějaké specifické lokální tření (jako je např. supratekutost), ale VEŠKERÉ? Pochop, že kupříkladu i MALIČKÁ změna velikosti např. gravitační konstanty vede k NEEXISTENCI našeho vesmíru (i kdyby vznikl) tak, jak ho známe. Viz „antropický princip“ apod. věci, které jsou spíše metafyzické povahy, než fyzikální. 😐

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Nechtěl bych být zrovna ve vlaku, protože ten by už nezastavil 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fyzik

Tření samo o sobě neexistuje, jedná se o souhrnné označení různých projevů mechanických kolizí dvou těles. Mechanická kolize je v principu elektromagnetická interakce. Tření je zjednodušení reality, vycházející u suchého tření z modelu tělesa posouvajícího se po podložce.

Otázka je zkrátka příliš obecná/hloupá, podobně jako třeba co kdyby neexistovala frekvence nebo co kdyby neexistoval úhel. Ptám se, jak by to v té tvé teorii teda fungovalo? Ptáš se na to, kdyby byl koeficient suchého tření roven nule? Kdyby bylo těleso dokonale hladké? A co je to dokonale, jaká drsnost? Kdyby neexistovala elmg interakce? Musel bys zpřesnit otázku, musel bys zabřednout do technikálií, dokud bys nedošel k exaktní otázce, která se už dá zodpovědět.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Myslím, že tření neexistuje v případě pohybu tělesa vakuem. Jinak tady je zajímavé povídání o tření a jiné zajímavosti:

Zdroj: https://cs.kha­nacademy.org/sci­ence/fyzika-mechanika/x55c156e­ef0bfca4e:dyna­mika/x55c156e­ef0bfca4e:naklo­nena-rovina/v/normal-forces-on-lubricon-vi

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Pánové, to je ale přeci krásná „co by“ otázka na procvičení mozkových závitů. Jo, prakticky je to nesmysl, ale proč tuto myšlenku nezkusit trochu rozvést místo automatického odsouzení tazatele? Velká část vědeckých objevů začla jen takovým nesmělým „Co by…“ na které většina seriozních vědců dané doby opáčila „Nesmysl“.

Avatar uživatele
aliendrone

Dochy>>> Ač souhlasím s námitkou (jejím smyslem), tak si dovolím oponovat. Totiž klidně si můžeš položit otázku „Co kdyby měl člověk místo rukou křídla, jak vysoko by létal?“ a spekulovat… NESMYSLNĚ.

Jde o to, že jsou zde i JINÉ zákonitosti, které jsou pro problém KLÍČOVÉ. A BEZ OHLEDU na „možnost/nemožnost“ vypěstování okřídleného člověka či úpravu stávajícího na něj by prostě NELÉTAL.

Bez ohledu na domněnku Fyzika ohledně „za vším je EM interakce“ (co třeba kolize 2 neutronů, případně neutronových hvězd, abychom opustili kvantový svět a jeho zákonitosti) prostě „NEJDE JÍT PROTI PŘÍRODĚ A JEJÍM ZÁKONŮM“ (pokud jsou platné). Jistě, mnoho se DÁ obejít, díky nedostatečnému pochopení těch zákonů. A to o5 s pomocí JINÝCH, doposud neznámých zákonů/zákonitostí například. Ovšem neznám JEDINÝ případ, komu se něco takového POVEDLO POPŘENÍM VŠECH těhle zákonitostí. Tož asi tak. 🙂

Avatar uživatele
aliendrone

Filip84>>> Palec za „smysl odpovědi“, ono s tím nějaké skupenství hmoty má souvislost silně podružnou.

Avatar uživatele
zjentek

Aliene, jsem hluboce zklamaný 😔😔😔

Pochop že zde máš fanoušky, kteří budou takto HRUBĚ zklamaní, když budeš přikládat váhu odpovědím třeba i nevyléčitelných hotentotů 😕

Víš jak to chodí v přírodě- vlci s ovcemi nekamarádí, to je jsoucno a tak tady prosím nelam jasně dané existenční principy 🤨

Avatar uživatele
aliendrone

zjentek>>> Kdybych hodnotil odpovědi podle toho, že někdo není schopen z nějakého záhadného (jemu pochopitelného) důvodu vložit do ankety „jinou odpověď“, moc daleko bych se nedostal. Palce dávám za odpovědi, které se mi líbí (souhlasím nějak s nimi), pobaví mne či jiným způsobem zaujmou. Kdybych měl být striktně nestranný a objektivní, tak nedostane ode mne palec NIKDO, dokonce ani já sám (pokud by to šlo)! 😉 😁 😁

Avatar uživatele
zjentek

…Jinak tvou odpověď jsem četl, je GENIÁLNÍ, jak jinak… Polovině jsem skoro vůbec nerozuměl 🤷‍♂️😃

Nový příspěvek