Jcas

Co bude nadnášeno větši silou? Nebo jinak, co bude obtížnejší potopit?

Prázdný kvádr pouze s uzavřeným vzduchem, nebo kvádr vyplněný polystyrenem?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Za předpokladu stejných kvádrů budou OBA nadlehčovány STEJNOU vztlakovou silou. To je dáno tím, že tato síla odpovádá tíze kapaliny tělesem vytlačené (oba kvádry vytlačí stejné množství vody). Nicméně výsledný vztlak obou kvádrů NEBUDE stejný. Musíš započítat i to, že na výsledném vztlaku se podílí hmotnost, resp. tíha kvádru, která čím je větší, tím menší vztlak ponořené těleso má.

Polystyren je sice lehký, ale i tak má vyšší hustotu, než vzduch, tudíž jeho tíhová složka odečte od té hydrostatické vztlakové VÍCE (působí OPAČNÝM směrěrem, proto se musí odečíst) a výsledný vztlak polystyrenového kvádru NIŽŠÍ. Proto bude těžší potopit ten „vzduchový kvádr“.

Je to stejný problém, jako v případě ocelové lodi – samotná ocel jde obvykle ke dnu jako zjentek po Emmičce, ale stačí jí dát vhodný tvar (jako má třeba loď), který způsobí, že celková průměrná hustota tělesa/lodi bude NIŽŠÍ, než vody a ejhle – ocelová loď se nepotopí, nýbrž PLAVE na vodě. :)

Další odpovědi
Alesh

Kua, tak Archimedův zákon, ne? Každej si pamatuje tu definici, co ale znamená chápe málokdo. Hlavně, že měli jedničku ze zkoušení, když řekli tu „básničku“.
Jak píše „vetřelec…“. vztlaková síla stejná za předpokladu, že objem ponořených částí je stejný. Opačným směrem jde gravitace, ta je závislá na Zemi de facto jen na hmotnosti (předpokládám, že pokusy jsou prováděny kousek od sebe). Tyto dvě síly se spolu „složí“. jelikož hmotnost toho polystyrenu bude větší než vzduchu, pak bude o něco snazší potopit ten kvádr s tím polystyrenem uvnitř (pokud to jsou jinak identické kvádry).

Justin1

Pokud kvádr plave na vodě, je nadnášen stejně velkou vztlakovou silou, jako je jeho tíha, aby tíhová a vztlaková síla byly v rovnováze. Kvádr vyplněný polystyrenem bude mít větší hmotnost než kvádr stejných rozměrů vyplněný vzduchem (nebo dokonce vakuem), takže při plavání na vodě bude víc ponořený, aby vytlačil víc vody a aby na něj působila větší vztlaková síla a vyrovnala tak větší tíhovou sílu.

Pokud by byly oba kvádry (stejných rozměrů) ponořené úplně, byla by na ně působící vztlaková síla větší než tíhová, u obou úplně ponořených kvádrů by vztlaková síla byla stejně velká a musela by se k jejich držení pod hladinou přidat ještě třetí síla (směřující dolů), aby byly síly opět v rovnováze. Větší silou by musel být pod hladinou držen kvádr vyplněný vzduchem (menší hmotnost, menší tíha, větší převaha vztlakové síly nad tíhovou) než kvádr vyplněný polystyrenem.

zjentek

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, jejíž velikost je rovna tíhové síle kapaliny tělesem vytlačené.

PS něco váží, takže pro první otázku platí za bé, čili bé je správně – „větší“ silou bude nadnášen kvádr plný PS. IMHO je každá z otázek o něčem jiném, protože pokud je těleso nadnášeno „větší“ silou, půjde ho také snáze potopit. Čili pro druhou otázku platí za á – obtížněji půjde potopit prázdný kvádr. Můj názor, ale raději si to ověř! (;

elkon

To druhé.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Aliene, ještěžetě MÁME! Nevím, jak mě mojlo napadnout, že u dvou nádob stejnýho tvaru vytlačí víc vody ta z nich, která bude o pár cenťáků víc ponořená! Ale počkat – vlastně vytlačí více, nebo ne??? (; D; D; Kua budu muset více zapracovat na představivosti, koukám… tak kurnik hodím válec do vody, ponoří se do půlky, tak vytlačí víc vody než ten samej válec, co se ponořil do čtvrtky, no ne? No ty mi tady dáváš, ti povim! (; D; D;

aliendrone

zjentek>>> Máš v tom chaos, otázka je který ponořený kvádr bude „těžší ponořit“.
Tvá úvaha o objemu (potažmo množství vytlačené vody) je sice správná, ale právě V TOM to vězí. Lehčí kvádr prostě nevytlačí tolik vody, protože dojde k rovnováze (plavání) mnohem dřív (a tudíž se ponoří méně oproti tělesu, které je na daný objem těžší a tudíž se zanoří více, potažmo musí vytlačit více vody, než dojde k rovnováze – tedy POKUD k ní dojde), to je celé. :)