annas

Čím to asi je,že je zajíc u dětí oblíbený v říkankách,ale dospělí s ním mají spojená nelichotivá úsloví?

Ríkanka: „Co, zajíčku, co je ti, že nemůžeš skákati?“

Např. Proč se říká u člověka,že má „zaječí pysk“. Znáte některé úsloví.

Doplňuji:
Děkuji.Body dodám zítra,už nemám.

Nejlepší odpověď
hanulka11

přísloví jsem musela hledat -neznala jsem

•Bez psa zajíce nedohoníš.
•Koně uštval, zajíc prchal.
•Když budeš honit dva zajíce, nechytíš ani jednoho.
•Zajíc běží k obydlím – bude hořet.
•Zajíc ti zkříží cestu – neštěstí.

je zde zajímavé pojednání o zajíci

http://myslivos­t.wz.cz/1.zajic­.html

Další odpovědi
anonym

Já ho většinou "potkám"ve vtipech.

vagra

Říká se,že přeběhne-li dospělému zajíc přes cestu, znamená to neštěstí
Dříve se věřilo,že zaječí sádlo,je lékem na hojení otevřených ran.
Někdo může mít zaječí úmysly,nebo rovnou vezme do zaječích.
Podle jedné pověry,nesmí těhotná žena,vidět zajíce s hlavou,protože by její dítě mohlo mít rozštěp horního patra,tzv.„zaječí pysk.“
Nejvíc si zajíců užijeme o Velikonocích,je­jichž jsou symbolem.

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://myslivos­t.wz.cz/1.zajic­.html

poa.li

Možná, že je to tím, že pro děti je zajíc hebounké ušaté zvířátko a pro dospělé něco zbabělého, co utíká. (?)