taborsky

Čim lze vydesinfikovat listy jitrocele?

Podrcené listy jitrocele se přikládají na nehojící se rány. (na př. na bércové vředy) Mám však strach, abych si do rány nezanesl nějaké bakterie. Je doporučeno listy omýt v tekoucí vodě. Tento způsob se mi ale zdá dost nedostatečný. Nezná někdo nějaký lepší očistný proces?
Neraďte mi, prosím, abych navštívil lékaře. Ti moje léčení vzdali. Jitrocelové listy jsou pokus zoufalce !

Odpovědi
Drap

Znám a používám dost často při různých drobných úrazech jak u sebe tak u dětí a vnuků. Tento způsob je prověřený léty praxe a nikdy nebyl žádný problém. Listy natrhám, pokud možno ne u silnice, rozžvýkám a vyplivnu na ránu. Myslím, nebo to tak alespoň vypadá, že při rozžvýkání a smíchání se slinami to funguje lépe, než jakkoli drcený. Netuším sice proč, ale tak to je.

da ny

My jsme kisty jen omývaly a drtily na kaši.
Další možnosti:

  1. Miraclean, zinková emulze 50ml z lékárny.
  2. Listy z černého rybízu. Užívat odvar z listů a listy na obklady-
  3. Vředy a okolí omývat bílým vínem pak koupel/obklady z odvaru pryšce mandloňového.. Mezi koupelemi potírat zinkovou emulzí:

https://www.gi­galekarna.cz/pro­dukt/miraclean-zinkova-emulze-50ml/

Užívat zinek spolus vit. A. Nějaký čas vyšší dávku zinku. Prodává se 25mg, tedy 3× denně po jídle , nezapíjet. Pozřít s posledními sousty. Nastartovat, pak po jedné tabletě.
Provitamin A = 2× v týdnu nastrouhat jednu mrkev, na trošce oleje (řepkový) orestovat (sníst, přidat k polévce, pokrmu).
Vitamin E – před jídlem.
Vitamin P – rutin z lékárny, pohanka..

lota

Řekla bych, že ty listy jsou sami o sobě desinfekční (tedy uvnitř). Lidová medicína je doporučuje i na otevřené rány, tak bych se toho tak nebála.