Nick42364

Čím je způsoben úbytek vody v řekách?

Pamatuji si ještě když ještě kolem 2010–2013 byl most tak zatopený a 14 dní v kuse pršelo a doporučovalo se nepřecházet přes most raději si to obejít přes jiný. V dnešní době už pomalu skoro vůbec nesněží ani neprší a když už tak je to skoro zázrak. Pamatuji si jak ve výše uvedených letech byl klidně půl metru sněhu, teďkom pravidelně na Silvestr i Vánoce 5°C , jak chodím kolem mostů a řek říkám si že že tak max do 2026 snad ty řeky i vyschnou a budou z toho jen malé říčky a pak už to zaroste stromy a plevelem. Může mít na tom podíl globální oteplování,emise a CO2?

Odpovědi
Drap

Nedostatkem vody

elkon

Málo sněhu v zimě, málo deště v létě.

aliendrone

To je koloběh přírody. Já třeba pamatuji ve Vltavě (v Práglu!) TOLIK vody, že tam kam chodil už můj děda na pivko se muselo plout lodičkou (nebo plavat). A nebylo to zrovna „pradávno“. 😉 😁 😁

BTW – zaznamenal někdo ten posun v terminologii, kdy se termín „globální oteplování“ (které se v reálu moc nekoná) nahradil „klimatickými změnami“? NJN, hlavně že je o čem se hádat a penízky z rozpočtu (ze ZLODĚJSKÝCH DANÍ!) se sypou… 😕

Pepa25

Období 10–15 let je moc krátké na nějaké významné změny – ledaže se v povodí onoho potoka nebo řeky stalo něco hydrologicky významného (odvodnění, rybníček, nové stavby apod.).
Klimatická změna je z pohledu množství vody významná v tom, že se prohlubuují extrémy: velké množství srážek naejdnou a pak sucha.
V dlouhém období se v českých řekách snižuje průměrné množství vody hlavně díky tomu, že voda z krajiny rychleji odteče: zemědělská půda je intenzivně obdělávaná, z velkých ploch (střechy, cesty, parkoviště …) se voda odvádí do kanalizace atd. Takže jsou potoky, na kterých byly před sto lety mlýny a nyní jsou strouhou, která by stěží naplnila náhon.

paul1

Je málo srážek.