chlamydie kdo prenasi nemoc

prenasi tuto nemoc domaci ptactvo napr.korela?

Nejlepší odpověď
Lencis

Chlamydie jsou gramnegativní bakterie, které parazitují uvnitř vnímavıch buněk.

Jsou známy čtyři druhy chlamydií:

  • Chlamydia trachomatis (primárně lidskı patogen)
  • Chlamydia pneumoniae (primárně lidskı patogen)
  • Chlanydia psittaci (primárně zvířecí patogen s možností přenosu na člověka)
  • Chlamydia pecorum ( zvířecí patogen)

Hlavní epidemiologické charakteristiky

Přenos infekce se u Chlamydia trachomatis děje přímım kontaktem (včetně pohlavního styku). Způsob přenosu u Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci je prakticky vılučně vzduchem.

Chlamydia trachomatis (serotyp D-K) je nejčastěji sexuálně přenášenı patogen.Promořenost populace dosahuje až 10%.V ČR nepatří mezi infekce, které podléhají povinnému hlášení, proto není prevalence nákaz urogenitálního traktu známa. Podle odhadů představuje kolem 50% všech urogenitálních ná­kaz.

Chlamydia pneumoniae se jako etiologické agens uplatňuje v 5–10% u onemocnění horních dıchacích cest a až ve 25%u komunitivních pneumonií a až ve 20% u primární ataky asthmatu nebo akutní exacerbace.

Chlamydia psitaci – Psitakóza vzniká nákazou od papouškovitıch ptáků, ornitóza od ostatních ptáků včetně drůbeže. V našich podmínkách se vyskytují jako sporadická onemocnění u osob přicházejících do kontaktu s ptactvem (drůbežárny, chovatelé exotického ptactva apod.)

Zdroj: http://209.85­.135.132/sear­ch?q=cache:dHp9Im­ZzNhQJ:www.cls­.cz/dokumenty2/pos­tupy/t230.rtf+chla­mydie%2Bp%C5%99e­nos+ptactvem&cd=1&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
Dandi

Doporučuji stránky www.chlamydie.info celé jsem je prošel a nenašel jsem o přenosu ptactvem ani zmínku, takže předpokládám, že Chlamydii ptactvo nepřenáší.

Attack-design

ptactvo nemoc může přenést, ovšem domácí které je v izolaci od ostatních tak to potom ne