marybet

Když dítě propadne v osmé třídě a opakuje ji znovu a nejde do deváté třídy, dostane se na na SOU?

Dobrý den, chci se zeptat, když dítě propadne v osmé třídě a opakuje jí znovu a dodělá,nejde do deváté třídy, dostane se na střední odborné učiliště a úspěšně ho dokončí, je možné jít dál a dodělat si maturitu? Moc děkuji za odpověď

--

Chci se zeptat, když dítě propadne v osmé třídě a opakuje jí znovu a dodělá,nejde do deváté třídy, dostane se na

Nejlepší odpověď
annas

Několikrát s o tom psalo na této stránce. Bohužel, na SOU dítě nemůže. Zeptejte se na ZŠ na možnost, která se rnabízí.

Je třeba rozlišit, že dítě nezískalo základní vzdělání, ale splnilo devítiletou povinnou školní docházku.

Jedna z otázek a odpovědi na ni,

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mohu-dostat-brigadu

"Získání základního vzdělání (úspěšné ukončení ZŠ včetně 9. třídy)
není totéž jako splnění povinné školní docházky.

Povinná školní docházka trvá devět let (= chodit 9 let do školy) a pokud
někdo v některém ročníku propadne, může ji splnit i v případě, že základní
vzdělání nezíská."

Takže dítě má možnost

1. Pokud žák nezíská základní vzdělání, tedy opouští ZŠ ze 7. nebo 8. třídy, a nechce si dokončit základní vzdělání, může nastoupit pouze na tzv. éčkové obory, které "připravují pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání a ve službách.

Ovšem pořád nemá ukončené to základní vzdělání. Když po několika letech zmoudří a chtěl by začít pracovat, chtěl by lépe placenou práci nebo si např. dodělat nějakou rekvalifikaci nebo nastoupit znovu do školy, začne to vysvědčení z 9. třídy chybět.

https://www.map­frydlantsko.cz/l/ko­lik-deti-letos-propadne-a-kolik-z-nich-na-to-bude-doplacet-cely-zivot/

2. „Ti, kteří základního vzdělání nedosáhli, si ho mohou doplnit ve speciálních kurzech“

https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/clanek/za­kladni-vzdelani-nedokonci-rocne-kolem-peti-tisic-deti-40282877

Ještě jeden odkaz

https://eacea­.ec.europa.eu/na­tional-policies/eury­dice/content/ma­in-types-provision-20_cs

"Kurzy základního vzdělávání

„Kurzy pro získání základního vzdělání (ISCED 244) jsou určeny osobám, které základní vzdělání nezískaly, tedy osobám, které povinnou školní docházku na základní škole ukončily před absolvováním posledního ročníku.“

Uživatel df, bohužel, neposkytl správné informace. . Je rozdíl mezi získáním základního vzdělání a „odchozením 9 roků do školy“, tedy splnění povinné školní docházky.

Další odpovědi
df

Samozřejmě. Nezáleží na tom, že vyjde z osmé třídy. Tím, že ročník opakoval a má vychozených 9 let má ukončené základní vzdělání.

Speed77

A proč po osmičce nejde do devítky, to přece může, i když propadl/a. Už akorát nemá povinnost tam jít (povinná školní docházka do 15-ti), ale když dodělá osmičku, tak pak může do devítky a na SŠ půjde o rok později.
Na ZŠ většinou nenechávají propadnout, i když tím vyhrožují. Stačí poprosit, dohodnout se a zamakat. U nás byl taky jeden a ve vedlejší třídě měli dva takové a oba nakonec postoupili, i když si byli jistí, že je nepustí.

Z osmičky můžeš jít na učiliště a tam ho asi vezmou. Na maturitní obor asi ne, obzvlášť protože tam se nedělají jen přijímačky, ale hodnotí se hlavně vysvědčení – a nejvíc právě z devírky. Možná po nějaké domluvě se SŠ by to šlo obejít (ale nespoléhal bych na to).
Každopádně z úspěšně hotového učiliště může pak jít na nástavbu nebo nějaký mat. obor.
Pokud už pak nebude chtít do deváté třídy, když už by mohl/a na SŠ (s maturitou), tak by si snad mohl/a dodělat kurz ZŠ – tím by měla ukončené základní vzdělání. https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=z%C3%A1klad­n%C3%AD+vzd%C4%9Bl%C3%A1­n%C3%AD+kurz&cli­ent=firefox-b-d&ei=YcyFYPuK­MrSWjgbCqprQAQ&oq=z%C3%A­1kladn%C3%AD+vzd%­C4%9Bl%C3%A1n%C3%AD+kur­z&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6E­AMyCAghEBYQHRA­eOgcIABBHELADOg­cIABCwAxBDOgI­IADoGCAAQFhAe­OggIABAIEA0QHlDrBljrD­GC_D2gBcAJ4AI­ABcYgB7wSSAQMxLjWY­AQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6y­AEJwAEB&sclien­t=gws-wiz&ved=0ahUKE­wi7v_7OmZrwAhU0i8MKHUK­VBhoQ4dUDCA0&u­act=5
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=kurz+pro+do­kon%C4%8Den%C3%AD+z%C3%A­1kladn%C3%ADho+vzd%C4%9B­l%C3%A1n%C3%AD&cli­ent=firefox-b-d&ei=CM2FYPKxLa­ytrgSfsaDgBw&oq=do­kon%C4%8Den%C3%AD+z%C3%A­1kladn%C3%AD+vzd%­C4%9Bl%C3%A1n%C3%AD+kur­z&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6E­AMYADIFCAAQzQI­yBQgAEM0COgcI­ABBHELADOggIA­BAIEA0QHlD6LVi­qO2D2SGgBcAJ4A­IAB6AGIAcIKkgEF­MS45LjGYAQCgAQ­GqAQdnd3Mtd2l6y­AEIwAEB&sclien­t=gws-wiz
Snad by ještě byla varianta jít na učňák a pak z něj přestoupit na maturitní obor – ale musel/a by dodělat přijímačky. Nevím, jestli by to takhle šlo (bez absolvované 9. třídy). Ale všechno se dá obejít. I když bych na to nespoléhal… lepší už by bylo se prostě domluvit s tou školou, zda by ho/ji nepřijali jen na základě přijímaček (nutno s ředitelem). Ale ještě lepší by bylo nepropadnout. Sice neznám situaci, ale řekl bych, že stačí to jen rozumně probrat s učitelem a ředitelem a bude po problému – pokud dožene nebo napraví to, kvůli čemu má teď potíže.

Stejný dotaz na eMimino před 5-ti lety: https://www.e­mimino.cz/dis­kuse/na-stredni-z-osme-tridy-252218/

Moeskajopico

Propadnutí z nekázně je ostuda!!!!!!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Jsou to kurzy pro „mladistvé i dospělé, kteří ukončili základní školu v nižším než devátém ročníku a nezískali základní vzdělání.”

Speed77

df, to sice jo, ale na maturitní obor ji/ho nevemou, protože nemá hotovou devátou třídu. Bude mít splněnou několikaletou docházku, ale to je vše. Bude ji cyhbět ročník… S pouhou osmičkou neobstojí. Nejspíš ani k přijímačkám by tu osobu nepustili.

df

kde je napsáno, že musí vyjít z devítky? Ukaž mi to? Pokud vím, tak je psáno, že musí mít ukončené základní vzdělání. A to je splněno i když vyjdeš z osmé třídy (když opakuješ)

annas

Pokud byste si přečetl odkaz,y zjistil byste, že si může dokončit základní vzdělání, nebo nastoupit na tzv. éčkový obor. Ještě jsem doplnila.

Je vidět, že vás informace, doložné odkazem, ezajímají.

Jinak se můžete prostudovat vyhlášk,u MŠ, kde se vše dovíte. . Stejně několikrát na Odpovědích.

V závěru odkazu je uvedené, to co jsem napsala a vím, jaký je rozdíl mezi ukončením školní docházky a získáním základního vzdělání.

Lucie Winklerová, autorka článku píše,"

"PS: informace k tomuto článku jsem sbírala několik měsíců.

Přitom jsem zjistila, že ani mnozí učitelé nerozlišují mezi ukončenou docházkou a vzděláním.

Informace o tom, že v Liberci lze absolvovat kurz je často neznámá i pracovníkům na úřadech práce.

Zároveň stoupá počet dětí, které základní vzdělání nezískají, dle zprávy MŠMT je to až 6% žáků ročně."

Navíc vysvětluje Spead77.

Speed77

V současnosti musí děti do základní školy (ZŠ) chodit alespoň devět let. Základní vzdělání získá žák, který úspěšně ukončí devátý ročník ZŠ. „Tedy pokud žák opakoval a ze ZŠ odešel například v osmém ročníku, základní vzdělání nezískal, stejně tak pokud propadl v devátém ročníku a již nepokračoval v ZŠ ve vzdělávání,“ uvedlo ministerstvo školství.
https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/150-let-povinne-skolni-dochazky-v-cr-kazde-20-dite-loni-nedo/r~9c82fe­be72f211e9b5e8ac1f6b220e­e8/
Základní vzdělání máš, pokud úspěšně dokončíš devátý ročník. Je to prosté.
A je to taky podmínka pro přijetí na maturitní obor – snad by si to mohl se školou domluvit, aby zohledňovali jen přijímačky, ale to vše už jsem psal… Žák, který neabsolvuje 9. ročník, prsotě nemůže mít hotové základní vzdělání (stačí i logika, ale je to i v zákoně i zmíněno ministerstvem a dalšími). Stačí hledat, když tak moc chceš… ani moc práce to nedá.
!! https://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-o-predskolnim-zakladnim-strednim-vyssim-odbornem-a-jinem-vzdelavani-skolsky-zakon/f2874065/

Řečeno je, že musí mít úspěšně ukončené zákl. vzdělání.
Pokud žák skončí v osmičce v 15-ti nebo v 9-tce, ale neúspěšně, tak ukonční základní vzdělání, ukončí povinnou docházku, ale nedokončí/neab­solvuje ho úspěšně a nemá ho.

df

Ok.

Speed77

Jo a ještě tohle jsou jedny z konkrétních podmínek pro přijetí na SŠ maturitní: „Vysvědčení z 1. pololetí 8. ročníku a 1. pololetí 9. ročníku ZŠ” a „Při nástupu ke studiu musí doložit doklad (vysvědčení) o úspěšném ukončení ZŠ.”
https://www.msmt­.cz/vzdelavani/stred­ni-vzdelavani/us­tanoveni-o-prijimacim-rizeni-do-strednich-skol-ve-skolskem
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#cast3

(1) Ředitel školy hodnotí splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem podle

  1. hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání,
  2. výsledků jednotné zkoušky, pokud je součástí přijímacího řízení,
  3. výsledků školní přijímací zkoušky, je-li stanovena,
  4. případně dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče.

https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-561#cast4

ÚSPĚŠNÉ absolvování ZŠ, dokončení devátého ročníku a vysvědčen z DEVÁTÉHO ročníku jsou prostě pdomínky k příjetí na SŠ s maturitou. Nejen ukončené z. vzdělání (ukunčené vzdělání může mít i někdo, kdo 3× propadl v 6-té třídě).

Speed77

…tudíž nemá úspěšně absolvované základní vzdělání. Má pouze splněnou povinnou školní docházku, která se ZŠ týká. Ale nemá základní vzdělání.
Papírky, papírky – o ty jde vždy – (úspěšné) vysvědčení, maturita, diplomy,… ;) :D bez ukončení Deváté třídy, zkrtáka úspěšně neabsolvoval/a základní vzdělání. Dvakrát osmička nerovná se devátá třída a vysvědčení z deváté třídy. Bude mít opuze několik vysvědčení z osmičky – jednou neúspěšné (které se nepočítá) a pak (snad) úspěšné. Pokud nepůjde do devítky a neabsolvuje ji, má smůlu (s maturitním oborem). Na učňák může kdokoli.