pusinka50

Čemu se říká orwellovská utopie? Můžete několika vlastními slovy popsat a neodkazujte mě na dlouhé články na na netu.

Nejlepší odpověď
quentos

slyšela jste někdy o show Big Brother? Tak ta odkazuje přesně na Orwella, jeho utopii a konkrétně dílo „1984“. Je to o tom, že v budoucnu každý váš krok, každé slovo, každý pohyb bude sledován, nahráván a kdykoli použit proti vám. Tolik ve stručnosti.
Neodkážu vás na článek, ale přímo na celou knihu „1984“ George Orwella. Stojí za to, strhující dílo.

Další odpovědi
annas

Dějištěm románu 1984 se stává společenství na nejvyšším stupni vývoje, stát, ve kterém jedinci nemají žádná práva a přesto jsou šťastni. Hlavním smyslem jejich života je totiž roboticky pravidelné opakování činností a oddanost vůdci. Jeho hlavním cílem je snaha nastolit kolektivní blaho. V rámci prospěchu celku lze přitom učinit jakýkoliv státní zásah. Tato utopická vize líčí, jak by vypadal západní svět, kdyby zanikla demokracie a místo ní byla nastolena diktatura. Již od prvních stránek románu se pohybujeme v děsivém světě. Obyvatelé jsou špehováni všudypřítomnými televizními obrazovkami, tuto skutečnost každému připomínají i četné plakáty s nápisem: Velký bratr tě sleduje.
Dost často se Orwellovy myšlenky nazývají antiutopií.
Vl. v. + net

anonym

Každá nová TV série tzv.Reality show je jako od Orwella.Jen se po nějaké době lidé tam začnou chovat jako zvířata(a to křivdím zvířátkům) a údajné miliony diváků jako Velký Bratr na to civí a čekají na krev. To není utopie,to je skutečnost.Takovou fantazii neměl ani Orwell a ve svých úvahách o lidech byl příliš při zemi. :D

Kohut57

Orwellovská utopie je v této době protimluv. Uskutečnění sledování,detekce " abnormálního chování jedince" je přímo součástí bezpečnostního plánu EU a nejen její. Znamená to, zejména přes internetové kanály, sledování, analyzování a paralyzování " nebezpečné abnormality jedince". Omezení projevu svobody , pacifikace do hierarchie společenského systému, navození závislostí na řídících a vládnoucích systémech.

Sůwa

Já bych vycházela z principu, na kterém je postaven děj knihy George Orwella „Farma zvířat“. V zásadě to chápu tak, že utlačovaná zvířata postupně získají nadvládu nad člověkem a když se tak stane, začnou se najednou sami chovat jako lidé (v negativním smyslu). Jenže to zas tak moc utopie není, jen paralela na chování lidí, kteří po získání vyššího postavení diametrálně změní své názory a tím i chování. Knížku „1984“ jsem nečetla, ale napravím to. 🙂

IK

Výtah z Wikipedie:

George Orwell
byl britským novinářem, esejistou a spisovatelem a sympatizoval s levicí. Světovou popularitu si získaly jeho alegorické antiutopické romány popisující nehumánnost totalitních ideologií.

Tedy něco, co by možná i fungovalo, ale nechtěli bychom v tom žít.