Rokio

Bylo by podle vás dobré, kdyby oběti a ti, kdo někomu pomohli, nesměli dostat trest?

Mně se to už někdy stalo.

jako oběť: Řidič mě ohrozil na přechodě (předjížděl auto před ním) tak, že jsem dokonce musel uskočit, aby se mi nic nestalo. Můj otec řekl, že jsem se já dopustil zločinu. Přitom jsem se před přechodem řádně rozhlédl a šel jsem normální chůzí, dokud tam nezačal předjíždět šílenec.

jako ten, co pomáhá: Pracoval jsem přes přestávky v práci. Můj otec řekl, že pokud jsem mladiství, tak jsem se doupouštěl tím trestného činu (poznámka: Jedná se o dávnou událost).

Jaký máte na to názory vy?

poznámka: Pomocí někomu samozřejmě nemyslím pomoci vykonání trestného činu.

Nejlepší odpověď
ivzez

Možná by nebylo na škodu, kdyby se tvůj otec trochu seznámil s právem.

Přecházet na označeném přechodu (nepředpokládám, žes tam vstoupil
bez ohledu na blížící se auto) a uskočit, abys nepřišel k úrazu není trestný čin.

Totéž platí pro práci v době přestávek: Jestli ti zaměstnavatel jako
mladistvému dovolil pracovat v době přestávek, a navíc nezapočetl
dobu takové přestávky do odpracované doby (= nezaplatil ti i za práci
v době přestávky), dopustil se porušení zákoníku práce.

Ty ses ani v jednom případě nedopustil ničeho špatného,
žádný zákon jsi neporušil a nespáchal jsi žádný trestný čin.
_____________

K vlastní otázce:

Podle mne by to nebylo dobré, protože nelze předem vyloučit,
že se nějakého přestupku, porušení zákona nebo trestného činu
dopustil/a i oběť nebo ten, kdo někomu pomohl.

Příklad:

Už dost dlouhou dobu přemýšlím o tom, jestli je „košer“
za práci na černo pokutovat i zaměstnance, který by
podle mne ve většině případů dal přednost normální pracovní smlouvě
a na černo většinou pracuje na nátlak zaměstnavatele.

Pokaždé skončím u toho, že kdyby zaměstnanec na návrh zaměstnavatele
nepřistoupil, nedocházelo by k tolika podvodům…

Další odpovědi
Mravenec

Jakého zločinu? Řidič má povinnost na přechodu zastavit, v případě, že vidí chodce. A už vůbec ne předjíždět na nepřehledném přechodu. Doplním, že pokud jsi se řádně rozhlédl, tak jsi udělal vše správně. Přednost nemáš jen v případě, že řidič evidentně nestihne zastavit.

A pokud pracuješ přes přestávky a v noci, je odpovědný zaměstnavatel, který jedná contra legem.

Lovecrossed

Trošku bych doplnil kolegy ohledně té práce během přestávky.

Pokud tě nutí zaměstnavatel pracovat přes přestávky, tak mají pravdu. Zaměstnavatel se dopouští porušení zákona.

Ale pokud přes přestávku pracuješ sám od sebe, tak se dopouštíš prohřešku ty. Konkrétně proti bezpečnosti práce a zákoníku práce a naopak zaměstnavatel s tebou může zahájit karné řízení (nebo něco podobného). A je jedno jestli jsi nebo nejsi mladistvý.

A odpověď na tvou otázku je, dobré by to nebylo. Ukážu ti to na tvém příkladu ohledně práce přes přestávku.

Budeš pracovat přes přestávku, vědom, že ti nic nehrozí. Budeš něco třeba převážet ještěrkou a někdo kdo půjde z poza rohu, nevědom, že nějaký blbec pracuje, ti vleze do cesty. A ty ho srazíš (nebo si představ cokoliv, kdy důsledkem toho, že pracuješ, kdy nemáš něco zlého někomu způsobíš). Když víš, že za to můžeš být potrestaný, tak pracovat kdy nemáš (pomáhat) nebudeš…tím pádem, hrozící trest za něco je zároveň prevence.

To samé v prvním případě DEJME TOMU, ŽE PLATÍ, ŽE AUTA MAJÍ NA PŘECHODU PŘEDNOST (vím, že to tak není, proto to píšu capslockem). Ty vědom, že můžeš být oběť vejdeš do přechodu (budeš si říkat, když tak mě srazí můj problém). Nicméně ten řidič tě na poslední chvíli uvidí, strhne volant, dostane smyk vjede na chodník a tam sejme 5 lidí. Tady je to podobné jako v tom prvním příkladě. Akorát s tím rozdílem, že z oběti se stane defakto viník. Tady je rovněž hrozící postih působící jako prevence.

ivzez

@Lovecrossed:
Prosím o odkaz na paragraf, který zaměstnancům
zakazuje v době své přestávky na oddech a jídlo pracovat.

Lovecrossed

Jak jsem psal, upravují to předpisy bezpečnosti práce snad v každém podniku. Právě proto, aby pracující nezranil ty nepracující a co nepočítají s tím, že například nějaká mašina jede.

Jinak tvůj názor, že by zaměstnanec na černo nepracoval, kdyby nemusel, je naprosto k popukání. Naprostá většina na černo pracujících tak pracují naprosto účelově (obzvlášť v posledních letech kdy je poptávka po zaměstnancích) -ať už kvůli neodvádění daní a soc. a zdravotního pojištění. Nebo jsou na pracáku a berou jak dávky, tak plat. Nebo berou rentu a k tomu si takto přivydělávají.