FlAsh_7

Byli byste rádi, kdyby zrušili tři krále?

Nechci provokovat apod. jen se mi to celé zdá trošku somrácké.

Nejlepší odpověď
annas

Myslíte tři krále, nebo tříkrálovou sbírku. V tom je rozdíl.

Tři králové přinesli narozenému Ježíši dary, v současnosti je to opačně, prosí o peněžní příspěvky na charitu. Na dveře či vrata napíší K + M + B, což původně znamenalo: Kriste, žehnej tomuto domu.

Ale nevím, zda přicházejí s tímto "požehnáním..

"Největší část sbírky je určeně na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí v regionech, kde sbírka probíhá.

Desetina výnosu sbírky je každoročně určena na rozvojovou pomoc v zahraničí"

https://hraby­ne.charita.cz/pro­ducts/zamery-charit-pro-trikralovou-sbirku-2020/

Jde o to, zda se opravdu peníze dostanou potřebným, Ale snad ano.

--
Ze zpráv v TV je slyšet, že v případě nouze, záplavy, požár, zdravotní naposled vraždy atd. jsou lidé solidární a příspívají obětem. Někdy je to neuvěřitelné vzhledem k tomu, že se stále tvrdí, že jsou lidé sobečtí.

Stejně tříkrálová sbírka je úspěšná. Mně tato sbírka nevadí, pokud neslyším, že došlo k nějakému zneužití.

Další odpovědi
Edison

Nechceš provokovat, tak proč to děláš???

Mě je to jedno. Když to někdo chce provozovat, je to jeho věc. Kso chce darovat, je to taky jeho věc. Tebe nikdo nenutí ani žebrat, ani darovat. Tomu se říká SVOBODA!! Měl bys ji respektovat!!

led

Sviatok Troch kráľov je nielen náboženský sviatok, ale aj symbol nádeje v lepší život.
Iné je jeho zneužitie na takzvanú charitatívnu činnosť. Prečo takzvanú? Myslím tým, vylepšenie vlastnej situácie a reklamu sprostredkovateľov charity z dobrovoľných darov na účely pomoci tým, ktorí pomoc potrebujú. Len pozrite, kam ide charita a koľko z vyzbieraných peňazí sa skutočne dostáva na miesto, kde ich naozaj treba.

zbyndo

Súhlasím s Edisonom,Ty nie si ani žobrajúci,ani darujúci, takže sa Ťa to netýka,nie je to Tvoj problém,tak prečo sa s tým zaťažuješ?

Drap

Ne. I když nemám nijak v lásce charity, a další neziskovky, tak tři krále bych nerušil. Patří to k naší tradici. Spíše mne zaráží ta skutečnost, kde vzala církev právo osvojit si tuto tradici pouze ve svůj prospěch a udělat si z ní monopol.

Ametyst

Tři králové jsou milá tradice. Jestli chceš vidět něco somráckého, pusť si jakoukoliv britskou TV a sleduj v reklamách, kolik afrických dětí hladoví a potřebuje tvoje prachy, kolik afrických dětí má rozštěp patra a potřebuje tvoje prachy na operaci, kolik afrických dětí nemá přístup k pitné vodě a potřebuje tvoje prachy, abys pomohl. Je prokázáno, že tyhle charity jen kvetou, a jen max. 5 % veškerých peněz jde na vybrané účely. Vše ostatní jde na platy manažerů, reprezentaci, reklamu. Síla, co?

Bobek 2

Zrušit Tři krále (https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C5%99i_kr%C3%A1lov%­C3%A9_(protina­cistick%C3%BD_od­boj)) toužili například Hans-Ulrich Geschke a Oskar Fleischer, a nakonec se jim to povedlo.

Jde-li o biblické „mudrce z Východu“, v tradici západní i východní církve se v průběhu dějin pozoruhodně proplétala jejich připomínka s oslavami jiných událostí Ježíšova „zjevení“ (epifanie): od narození přes Ježíšův křest až po svatbu v Káni. Lidová jména Kašpar, Melichar a Baltazar jsou vysledovatelná od 7. století. Takovou tradici nepovažuji za vhodné nějak „zrušit“, ale samozřejmě se bude, tak jako už po staletí, nadále různě transformovat a vyvíjet. Z toho, jak byla původní lidová tradice vytěsněna oficiální charitativní sbírkou jedné konkrétní církevní organizace, jsem poněkud rozpačitý, ale vcelku věřím, že tahle organizace dělá dost užitečné práce.