Byl by mnich vyloučen z řádu, pokud by se zjistilo, že měl sex, nebo by dostal od Boha druhou šanci?

Obr.: https://pixaba­y.com/cs/jepti%C5%A1ka-sexy-jepti%C5%A1ka-%C5%BEena-sestra-1993852/

Nejlepší odpověď
annas

Každé světové náboženství to má jinak. Něco z historie.

"V počátcích křesťanství nenajdeme mnoho zmínek o životě v celibátu a jako takový ani nebyl vyžadován. Jak známo, Ježíš Kristus sice ženatý nebyl a jeho přístup k sexu byl poněkud rezervovaný, ale celibát nikomu nenařizoval. Sám jen askezi pokládal za vhodnější životní styl. Vždy, když se rozšířily fámy o konci světa, přijala část lidí asketičtější, tedy „duší spasující“ styl života, k němuž odmítání radostné tělesnosti patřilo.

Ve 2. století byla kastrace u křesťanů vnímána jako pozitivní věc, jako přístup ke spasení. Později tomu bylo přesně naopak, kastrace se stala zavrženíhodnou a kleštěnci se nesměli stát součástí kléru a pokud se někdo nechal vykastrovat během pobytu v mnišském řádu, čekalo ho vyloučení. Přesto byl celibát považován za smysluplný, ba dokonce v řádu žádoucí. „Všem, kdo budou vroucně prosit, se od Otce dostane daru celibátu,“ píše se v dekretu Presbyterorum ordinis z vatikánského koncilu. Za poslední tisíciletí se situace v katolické církvi směrem k celibátu zásadně nezměnila.

Celibát? V hinduismu slovo neznámé
Buddhisté – v klášterech krutá přísnost

Buddhističtí mnichové to mají z hlediska sexu velmi těžké. Sex samotný je pod pohrůžkou vyloučení z řádu (což je opravdu přísný trest a ostuda) zakázán, stejně jako sebeukájení či jen letmý dotyk ženské ruky či vlasů. Podle Bártové došlo k uveřejnění zákazu styku se zvířaty poté, co měl jeden z mnichů styk s opicí. Naopak velmi sympatickým rysem je, že se mniši nesmějí nejen sexuálně vyzývavě chovat, ale dokonce ani vulgárně mluvit. Žena je v buddhismu, podobně jako v křesťanství, příčinou pokušení. Ovšem i tady docházelo k prohřeškům a buddhismus má celou řadu metod, jak omezit sexuální představivost mladých jinochů.

Celibát důvodem k rozchodu. Podle koránu ano

Islám na rozdíl od ostatních náboženství nemá rozšířenou praxi mnišských řádů. Sice se zde, stejně tak jako v kterémkoli jiném náboženství, odsuzuje prostopášný život, ale manželský sex je v něm naprosto přirozenou součástí života a v podstatě od každého muslima se očekává, že se ožení. I svatí mužové v čele s Mohamedem, měli své manželky, prorok Mohamed jich měl mít jedenáct. Podle něj je dokonce mnišský způsob života odchýlením od pravé cesty islámu. Podle některých zdrojů dokonce Alláh sexuální askezi neuznává. atd."

http://zoom.i­prima.cz/novin­ky/zajimavosti/proc-se-zreknout-sexu-kazde-nabozenstvi-ma-jinak

Našla jsem jen u řádových sester

! Může být sestra z řádu vyloučena? Pokud ano, za která provinění by tomu tak mohlo být?
" Zřejmě by šlo o závažné přestupky – například o uzavření nebo pokus o uzavření manželství nebo odpadnutí od katolické víry, která je přece podmínkou pro vstup do jakéhokoliv řeholního společenství. Další příčinou vyloučení může být vražda nějakého člověka, znásilnění, případně přerušení těhotenství, pokud by už k němu došlo…"
Zdroj: http://viznero­va.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=528632

Něco o celibátu, i když jde o kněze
Hermann Wieh – Ideál a skutečnost
http://www.get­semany.cz/node/155