Rog

Aká je budúcnosť práce pre ľudí bez VŠ?

Ahoj. Zaujímalo by ma čo si ľudia myslia o budúcnosti pracovného trhu pre ľudí čo majú „len“ maturitu/výučný list v spojitosti s prognózami o automatizáci­í/robotizácií. Bude podľa vás práca dostupná aj pre ľudí bez VŠ?

Budúcnosť práce pre ľudí bez VŠ

Nejlepší odpověď
Schluker

Myslim si, ze vzdy bude prace pro lidi bez vyssiho vzdelani. Zednika/truhla­re/automechani­ka/instalatera/… roboti jen tak nenahradi.

Další odpovědi
PepasAvalonu

A co ti, co nemají žádnou SŠ? :D
Záleží, o co stojí a co chtějí dělat. Dodělat si kvalifikaci bez školy, sebevzděláním, kurzy a podobně., podnikat, investovat, stoupat po kariérním žebříčku díky zásluhám (od nejnižší postů). Osvojit si nějakou dovednost a díky ní pracovat – v zaměstnání nebo na sebe. Práce v zrahraničí (i občejná, ale kde je mnohem líp placená).
Obyčejná dělnická práce. A jo, ty se ptáš na lidi bez VŠ, ne bez SŠ. Tak lidi se SŠ můžou pracovat v tom, co vystudovali (a pak skoro všude jinde).
Ani lidi s VŠ neumí kolikrát hledat práci.
Práce bude vždy i pro ty bez titulů.

Drap

Co na to říká lidstvo neodhadneme. Na to by byl nutný širší výzkum. Podle mne bude stále potřeba dobrých řemeslníků, kuchařů, dobrých řidičů, lidí u vysokých pecí, ve slévárnách i v jiných fabrikách, stejně tak jako bude třeba i kopáčů, popelářů, zametačů a jiných profesí.

JežíšKristus

Lepší je nejspíše neomezovat dotaz pouze na vzdělaní, ale obecně na lidský kapitál. Tedy na to, co člověk může nabídnout, a za co může dostat zaplaceno.

Vzdělaní – jsem advokát, lékař, architekt, daňař, účetní, projektant – nutně mám tedy vzdělaní, které mohu zpeněžit.

Sociální kapitál – networking, někdo mi “přihraje” práci. Znám různé lidi, a tím se zvyšují mé možnosti nalézt práci. Jsem synem pana ředitele, kamarád ze školy hledá zaměstnance apod.

Erotický kapitál – vypadám dobře a líbím se lidem, tím se zvyšuje má šance získat danou práci. A to nikoliv jen práci v modelingu či erotice, ale obecně, lidé se řídí hormony. Zejména ženy mají možnost získat různé výhody zdarma, případně si vydělat ať už přes Twitch nebo OnlyFans, kde řádově miliony žen dostávají peníze v některých případech i zcela zadarmo (bez protislužby).

Majetek (zdroje) – mám finance, které mi přinesou další zdroje. Peníze dělají peníze. Investuji do franšízy McDonalds, mám tam zaměstnance, kteří mi vydělávají peníze, a já mohu jet na Bahamy. Nemusím být ani hezký, ani vzdělaný. Možností, jak zhodnotit peníze, je celá řada – podnikání, investiční fondy, akcie, dluhopisy, futures, forwards. Jen za minulý rok Tesla vyrostla o 700 %, tudíž jsme si jako soukromé fyzické osoby i v době pandemie přišli na pěkné peníze (7× zhodnotili naše investice).

Lze nalézt i další minoritní druhy kapitálu. Lze je samozřejmě kombinovat, člověk má tolik a tolik takového a takového kapitálu. Pokud máte vysoký sociální, erotický a majetkový kapitál, ale vzdělaní na nule, pak se nejspíše jmenujete Paris Hilton 🙂

Abych odpověděl na dotaz – ano, VŠ vzdělaní nejspíše nebude ani v budoucnu určující, protože je pouze jedním z faktorů. Osobně znám člověka, u kterého ani nevím, jestli má střední, ale dnes pracuje pro rakouskou společnost a má příjem, o kterém není slušné v Česku mluvit. Statistika ale mluví jasně, a většina méně vzdělaných je logicky více nahraditelná, a je s nižším příjmem.
Povyk kolem robotiky nedává smysl, lidé dříve také ničili stroje, protože jim brali práci, a podívejte se, kde jsme dnes – Středulovi schází 200 tisíc pracovníků, a netuší, kde je sebrat. Nejsou lidi.

elkon

Každý nemusí mít VŠ. Jsou i jiné pozice, kde je ti VŠ k ničemu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.