Dane

Které obory je dobré dnes studovat? (Jaké jsou obory budoucnosti?)

Nejlepší odpověď
Quimby

Ty, které jsou potřeba pořád – doktoři, vědci, policisté, právníci
Dobré jsou i technické obory, ale dost lidí se na ně hlásí a časem se stane to co se děje teď s ekonomama, psychologama a tak, je jich moc a jen titul nestačí, oni si lehce vystudovali školu, ale nemají co nabídnout aby se prosadili.
Doplňuji:
Gulag → srovnáváš nesrovnavatelný a to fyzickou a psychickou práci. Když posadíš zedníka k céčku, tak nic nenaprogramuje. Opačně, programátor ti asi zeď dobře taky nepostaví. To neznamená, že zedník je lepší než programátor.
Osobně bych řekl, že lehčí je postavit tu zeď, než programovat. A nejtěžší je řídit lidi.

Další odpovědi
arygnoc

treba rozlíšiť podľa orientácie na požadované vzdelanie.

u stredoškolákov by som preferoval remeslo – na úrovni, nie také to zedník-sadrokartonár, ktorý robí 800.000 m2 sadrokartónu niekde v shopcentre, ale poctivú, kreatívnu zedničinu (no, po našom murárťinu, ale nie každý tu tomu musí rozumieť, tak rodáci zo slovenska odpustia). takže rozhodne remeslo, ale s maturitou, to už je dens skutočne >základné< vzdelanie.
remeslo je rozhodne zaujímavejšie ko mať všeobecné vzdelanie a byť bez uplatnenia, keď nepočítame byť pseudoodborníkom po rýchlokvasnom kurze v obore výživového poradenstva, wellness, koučingu (akéjokoľvek) a pod.

vysokoškoláci – toť problém.
máme hafo vysokoškolákov, zbytočných vysokoškolákov so vzdelaním, ktoré je na nič (rôzni bakalári – poradcovia, agenti s teplou vodou, psychotréneri a iní, podľa mňa zbytoční ľudia, resp. profesie).
potom máme vysokoškolákov, ktorí sa nevedia uplatniť – išli študovať, aby mali titul a nemuseli pracovať rukami.
školu urobili, ale nič im nedala a sú neupotrebiteľní.

v po dstate je dôležitý v prvom rade záujem sa v obore realizovať, vedieť, čo chcem robiť a tomu pruspôsobiť vzdelanie – reštaurátor umeleckých diel musí byť človek niekoľkých remesiel, právnik musí byť fundovaný v konkrétnim okruhu práva, lekár tiež musí byť odborník, podobne ako automechanik (kde sú tie časy, keď na opravu stačil skrutkovač a kombinačky).

budúcnosť majú všetky druhy ľudskej činnosti, včítane tzv. vymierajúcich – vždy, pokiaľ chce, nájde uplatnenie.

nepozerajte iba na prínos peňazí, ale i na srdiečko – to je dôležitejšie, robiť prácu, ktorá ma baví, ako prácu, čo ma nebaví (a nedajbože ju ani poriadne neviem), ale je dobre zaplatená (i keď chápem, že peniažky sú treba).

;)

marci1

Asi spíše ty technické, ekonomů a managerů už bude asi víc než dost.

Hlada

Veterinu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-to-primerena-cena

martin21000

Před nedávném jsem kdesi četl, že má ohromnou budoucnost zrovna ten můj obor, který jsem studoval – Elektronické zpracování informací/dat. Takže něco jako programátor, atd.

Drap

Každý obor má budoucnost, pokud se ti podaří najít v něm práci.