Gus_Fring

Bude účinnější u posilování s vlastní váhou cvičit více sérií než jednu nebo to je jedno?

Například místo jedné série si dát tři, ve kterých celkem udělám 3 poloviny toho, co bych normálně udělal, kdybych cvičil jednu sérii. A pokud je více sérií účinnějších, jaký je ideální počet sérií?

Nejlepší odpověď
callmehelf

Ahoj, určitě je lepší udělat více sérii. Koneckonců zvládneš toho udělat více a budeš tím pádem déle pod napětím → dáš tělu více zabrat.
Většinou to bývá tak, že u cvičení SÍLY děláš 5 opakování, tak aby jedno opakování trvalo alespoň 4–5 sekund. Mezi sériemi dáváš 3+ minut pauzu kvůli obnovení ATP.

Když jdeš na svalovou vytrvalost, děláš hodně opakování s menší pauzou (1:30).

Udává se, že nejlepší je dělat u každého cviku 8–12 opakování po 4–5 sérii a vybrat správnou variaci pro daný cvik tak, aby si tělo zatížil při prvních 4 sériích na 80% a poslední do selhání.

Další odpovědi
Kelt

Nelze to jednoznačně říci. I když budete mít s kámošem stejné proporce BMI, tak to neznamená, že opakování podle stejného vzoru povede ke stejnému výsledku. Zkoušej, kolik uděláš a vydržíš. Důležitý je odpočinek mezi tím. Každý kulturista to dělá jinak, když posiluje jednotlivé svalové skupiny. Nejlepší je vlastní zkušenost. Ale podle mne je lepší cvičit více opakování, více sérií.