Brambory na sadbu?

Zjistil jsem, že mám doma brambory o velikosti cca 1–3cm. Tak jako mohl bych je použíta na sadbu, dokonce mají už klíčky.
Jenže je jaksi prosinec a sadbu lze provádět až tak koncem dubna, začátkem května.
Mám je dát do zimy? na půdě, ale tam když je jo zima tak i mrzne. Sklep nemáme. Nechat je někde na chodbě? Ve tmě? co když se ty klíčky zvětší? Mohu je pak ostříhat. Viděl jsem i brambory, které měly třeba půlmetrové klíčky-provazy.
Co doporučíte udělat?
Děkuji.

Odpovědi
dudu

Vyhodit. Základem budoucí úrody je nejen u brambor kvalitní sadba. Malinko namrznutá být může, ovšem hlízy mají mít kvůli zásobě živin pro novou rostlinu nejméně střední velikost, dostatek oček a nesmějí být napadeny plísněmi ani jinými chorobami.
Mírné naklíčení je vhodné až těsně před výsadbou a takto předpěstovaná sadba se do půdy ukládá „jako miminka“. Sice někdy platí, že ti nejhloupější sedláci sklízejí největší brambory, ale to je fakt výjimka a matka příroda se většinou nedá ošálit!

anonym

Jak píše dudu-vyhodit nebo oloupat a sníst dříve něž budou k ničemu !

kablik

co je tak nacpat do květináčů a dát je na okno???

venkovan

Do „zmrzlých“ je pět měsíců. To je prakticky běžná doba od výsadby do sklizně. Takže pokud do květiňáčů, tak do kýblů a na světlo a ještě přisvěcovat.
To už je lepší pěstovat konopí a potom nějaký ten sušený lístek směnit za nějaký ten metrák brambor.

dudu

Můj kolega v práci občas u podobně „přiblblých“ námětů jen stroze poznamenal: „všechno jde, jenom malé děti nechodí“.