Blue effect - Slunečný hrob a totalita

Co má tato píseň společného s totalitou, kromě toho, že v té době vznikla. Reaguje na ni? Jak? Zajímalo by mě to... Totalitu jsem zažila jako malé dítě... Díky
Odkaz na písničku - http://www.youtube.com/…

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Touhle otázkou jsi uhodila hřebíček na hlavičku :)
O smyslu písničky (resp. o významu jejího textu) se vedou dlouhý debaty, na jejichž konci stejně nikdy nedostaneš jednoznačnou odpověď :) Obecně se má za to, že 'Slunečný hrob' vznikl jako vzpomínka na Jana Palacha a vlastně že vypráví o událostech kolem Pražského jara celkově.
Jenomže tato teorie má malou trhlinku: 'Slunečný hrob' měl původně anglický text, který napsal Jiří Smetana krátce po srpnu 1968 (písnička se jmenovala 'Sunny grave').
Jan Palach se upálil v lednu 1969.
Možná, že na Palacha odkazovalo právě až to pozdější přetextování do češtiny, jenže toto mi zatím nikdo nikdy nedokázal potvrdit na 100%. Snad i proto, že nikdo ten původní text pořádně nezná, neví o čem byl...a v té české verzi zase na Palacha žádná JASNÁ narážka není. Všechno jsou jen spekulace.

Když se o písničce začnou bavit pamětníci, vždycky zamáčknou slzu v oku a se slovy: "Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč" debatu uzavírají :)
Jenže já právě NEVÍM, já se narodila pár let před revolucí...a ráda bych, aby mi to někdo objasnil...ale nikdo mi to objasnit nechce :)
Každopádně když se začnu v textu nimrat já, nemůžu se ubránit dojmu, že 'Slunečný hrob' je v první řadě o jakési nostalgii, vzpomínání na dětství a časy, který už nikdo nevrátí zpět.
Možná mám příliš přízemní vnímání, ale myslím si jedno: stejně je úplně fuk, o čem ta písnička je doopravdy.
Vyzkoušej toto: zalez někam do klidnýho kouta, pusť si tuhle hudební perlu, zavři oči, vypni rozum a zapni srdce.
Tu naléhavost a poselství UCÍTÍŠ úplně jasně...
...a rozumět netřeba :)

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3362
Zlatý Drap 1799
Zlatý led 1454
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1113
Zlatý marci1 1080
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 653

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.