Suzanne

beztížný stav a stav přetížení organismu při kosmickém letu

potřebovala bych pomoct s jedním tématem do školy předem děkuji za rady: beztížný stav a stav přetížení organismu při kosmickém letu

Odpovědi
arygnoc

zjednodušene:
bezváhový stav trvá pri lete zotrvačnosťou (motory sú vypnuté).
preťaženie (nie iba organizmu ale celého telesa kozmickej lode) trvá pri aktívnom lete (motory vyvíjajú ťah, sú zapnuté).

ešte tu je možnosť umelej gravitácie (môže pôsobiť v oboch prípadoch) – dosahuje sa rotáciou obytnej zóny kozmickej lode – „príťažlivosť“ pôsobí smerom na vonkajšie steny kozmickej lode/stanice.

anonym

No – především musíš konkretizovat otázku! – takto není vůbec jasné, co potřebuješ (na co se ptáš) – resp. na takto položenou otázku je možné napsat odpověď v rozsahu jednoho slova („existuje“) i několika desítek normovaných stran A4…
😉

anonym

Přetížení by se dalo nazvat zesílení gravitace .. k tomu aby ve vesmíru vznikla alespoň iluze gravitace tak musí objekt buď neustále zrychlovat a nebo rychle měnit směr letu např pohyb v kruhu ( odstředivá síla) rychlost sama o sobě nevytváří přetížení. Kdyby měl člověk dosáhnou vysokých rychlostí tak by mohl zrychlovat pouze silou jemu snesitelnou aby přežil a to není více než 10g tudíž desetinásobek zemské gravitace ale pouze na pár vteřin pro trénovaného pilota a kdyby se jednalo o dlouhodobý let tak by bylo nejlepší napodobit zemskou gravitaci a tudíž zrychlovat určitou rychlostí odpovídající síle zemské gravitace.