dudu

Ako zistím pri kúpe pohlavie stromu Gingko biloba?

Ve slovenských stránkách jsem narazil na dotaz, na který neumím reagovat.

Na výsadbu vedľa chodníkov sú praktickejšie samčie jedince, lebo neznečisťujú svojimi plodmi chodníky. V Paríži dali pozor, aby po celej ulici sadili len takéto jedince.

Uměl byste prosím někdo poradit. Zesmolil jsem pouze tuto odpověď:
Přes velkou snahu jsem na Vaši otázku přímou odpověď nenašel, ale namnožíte-li rostlinu vegetativně, pak získáte pouze jednu formu a tím eliminujete možnost oplodnění a tudíž i vzniku nevábných plodů. Ovšem takto zase nezískáte semena.
Pěstování:
Jinan dvoulaločný roste pomalu. Nemá zvláštní nároky na stanoviště, ale potřebuje dostatek slunce a půdu bohatou na živiny. Je velmi odolný a snese i mrazy do –20 stupňů, nebo naopak extrémní sucho, znečištěný vzduch i choroby. Pokud pěstujeme vedle sebe samčí a samičí formy tohoto stromu, vznikají dužnaté žluté plody, podobné švestkám, které odpudivě páchnou. Odřezávání větví není nutné. Listy sklízíme na podzim, dříve než začnou žloutnout.
Množení:
Množíme na jaře řízky, v zimě rouby. Na podzim vyséváme zralá semena.

Nejlepší odpověď
annas

Ginkgo je jedinečné též v tom, že je to rostlina dvoudomá, což znamená, že se rozděluje na samčí a samičí jedince. Rozpoznání pohlaví je víceméně nemožné do doby, než se dospělým jedincům vytvoří charakteristické znaky. U samčích jedinců se jedná o jehnědy a u samičích o plody, které tvarem připomínají třesně. Plody jsou známé tím, že po opadání při tlení silně zapáchají. Včasným odstraněním spadaných plodů lze tento jev do jisté míry omezit, vzhledem k tomu, že čerstvě spadlé plody nezapáchají. Většina kultivarů volně dostupných v zahradních centrech je mužského pohlaví, a problém se zapácháním tím pádem odpadá.

Pěstování ze semen
Vypěstování Ginkgo biloby ze semen není jednoduchá záležitost, avšak s trochou zkušeností se dá docílit dobrých výsledků. Nejlepší návod jak vypěstovat Ginkgo ze semene jsem objevil díky partnerskému projektu Ginko SPG.

Obecně je však potřeba dodržet následující pravidla – pokračování v odkazu.

Zdroj: http://www.pro­ginkgo.org/his­tcz.html

Další odpovědi
hanulka11

Mezi nahosemennými rostlinami je jinan téměř jediným zástupcem, u něhož jsou listové jehlice vyvinuty do plochy. Je to dvoudomý strom, existují samčí nebo samičí rostliny, ale pohlaví lze v mladém věku těžko rozpoznat. Do ulic a blízkosti domů jsou pro výsadbu vhodné pouze samčí rostliny, protože plody samičích mohou nepříjemně zapáchat. Za miliony let své existence si tento druh vybudoval vůči škůdcům a chorobám naprostou imunitu. Pěstuje se poměrně snadno, daří se mu ve většině druzích půd, dobře zakořeněné rostliny jsou odolné proti suchu a jsou zároveň tolerantní k emisím znečištěného vzduchu...........

Zdroj: http://www.mu-st.cz/view.php?cis­loclanku=2005010104

venkovan

Musíte si sazenici koupit tam, kde zaručí, že prodávají samčí strom který byl vypěstován roubováním a nebo řízkováním, případně očkováním. A dobře si uchovat prodejní doklad do kterého bych vyžadoval aby bylo napsáno, že se jedná o „samce“ pro případnou reklamaci či nějaký spor po letch kdyby se prokázalo, že prodejce neuvedl správné pohlaví.
Jedině takovou technologií (přenosem části rostliny na druhou která slouží jako podnož, či přímým zakořením této části) je zaručeno, že budu mít ty samé vlastnosti jako strom ze kterého rou, řízek, pupen odebírám. Tedy i to, že bude samčí. S ohledem na to, že tento strom roste pomaleji, tak bych se doma o vlastní výpěstek moc nepokoušel. Jedině kdyby mi bylo okolo 10 let, abych se doškal alespoň přijatelné velikosti.
Prodejců je v ČR dost, stačí zadat do vyhledávače.