matewr

Který listnatý strom by v mírném podnebním pásmu rostl jako první?

Píši román a potřebuji vědět odpověď na tuto zdánlivě hloupou otázku. Jde mi o to, který listnatý strom by po apokalypse začal růst jako první, přesněji řečeno, který strom je nejvíce vitální. Vezměme v potaz, prosím, velice nepravděpodobnou situaci, že by země byla naprosto bez stromů důsledkem záměrného zničení půdy jedy. Po nějaké době by se příroda vzpamatovala, jakým stromem by to začalo? (nebojte se, nejedná se o děj knihy, ptám se čistě hypoteticky). Bavím se jen a pouze o stromech, nikoli o rostlinách všeobecně. Stejně tak se zkusme zaměřit na Čechy a okolí. Díky moc 🙂

Nejlepší odpověď
www

Otázka je příliš všeobecná, proto jen všeobecně:
Pokud by se zachovala alespoň semena, jako první by vždy vyrostly původní druhy daných lokalit (za přepokladu, že se radikálně nezměnily půdní, hydroskopické, tepelné ap. vlastnosti).
V každém zeměpisném pásmu je nejvitálnější jiný druh, to jen na příklad.
Doplňuji:
Edit: V každé nadmořské výšce mírného podnebního pásma je..

Další odpovědi
setapouch

Googli pionyrske dreviny, nebo se podivej treba na haldy hlusiny, co na nich roste. Typickym zastupcem je briza.

anonym

http://www.mu­bruntal.cz/Vis­moOnline_Acti­onScripts/File­.ashx?id_org=1316&id_do­kumenty=948829
Doplňuji:
„lípa velkolistá“