.,.,.,.--§§,

Ahojky plánujeme pořízení malé čivavy zatím nevím jestli holku nebo kluka. Máte holku, nebo kluka? a jak se jmenuje?

Nejlepší odpověď
Drap

Čivavu nemám. Raději jsem si pořídil psa. A mám fenku.

Další odpovědi
Tisbo

Čivavu si nepřizuj, jsou to malí psi náchylní na nemoci a různé kloubní problémy. Navíc jsou to neuvěřitelně hloupí psi s nechutí k jídlu. Pokud chceš psa, tak si pořiď Amerického pitbull teriéra, nejvěrnější a nejhodnější pes.

Bedy

Čivava podle mého názoru není dobrá volba. Jsou velice náchylné k různým nemocem a inteligencí též neoplývají.

Poslední dobou je oblíbený Jack Russel, zkuste se na něj podívat. Nebo dobrý je nějaký pěkný voříšek, toho jen tak nic neskolí…

A psa nebo fenku? Ono to je ve finále jedno, u fenky například počítejte s tím, že se bude hárat čas od času – v paneláku to pak je masakr.

Damiana

Tak na rozdíl od některých kolegů si myslím, že čivava je velmi dobrá volba – zejména pokud žiješ v paneláku nebo ve městě a chceš malé plemeno jako společníka.
Odsuzovat psa kvůli rase nebo velikosti? No, to tedy pardón… Já mám ráda všechny psy.
Znám dost spokojených páníků čivavek, které jsou velice učenlivé, chytré a milé. Jeden čivavák si dokonce čistí sám nožičky o předložku, než vejde do bytu, nikdo ho to neučil, prostě to odkoukal. Jsou to malí bojovníci s velkým srdcem. Jen jsou – jako každé malé plemeno velmi choulostivé a křehké. A jestli psa nebo fenku? Holky bývají přítulnější, ale také znám pěkné divošky, že kluk je proti nim andílek. Ale je to všechno o výchově a přístupu – jako u lidí. Osobně jsem zastáncem spíš pejsků, už kvůli hárání a zdravotním problémům spojeným se samiččími orgány.

anonym

Čivavu nepodceňujte jen kvůli trpasličímu vzrůstu! Mozek má možná větší (těžší) v poměru ke svému tělu než jiná psí plemena .
On z takového srovnávání vychází jako největší hlup právě NO (německý ovčák), který je na tom
s mozkem
v poměru s tělem ze všech plemen psů téměř nejhůře ( a jiná anatomicky podobná plemena).
To není ale jediné hledisko! Vzhledem k tomu, že se několik desetiletí zabývám chovem obřích plemen a k tomu vždy mám nějaké „trpaslíky“, troufám si posoudit z praxe povahové a jiné rozdíly.
Velcí psi a obří plemena trpí (bohužel) mnohými zdravotními potížemi a konec konců i povahovými výkyvy. Což ovšem u obřích (středních, velkých atd. ) plemen může být člověku nebezpečné.
Zdravotní riziko nejlépe snížíš v tom případě, když si pořídíte štěně čistokrevné, což znamenám štěně s PP, tedy s rodokmenem. Takové štěně pochází od rodičů, kteří splnili zdravotní a jiné podmínky chovnosti.
A k tomu museli chovatelé (tedy prodávající) splnit spoustu jiných podmínek
k tomu aby mohli odchovat a prodávat štěňata s PP (s rodokmenem) tedy čistokrevná.
Všechno ostatní je jen v lepším případě imitace.
Otázku zda je lepší fena nebo pes , si musíte zodpovědět sami, protože
to skutečně záleží na podmínkách, které chcete a můžete psovi poskytnout
a co od něj očekáváte.
U čivav hrozí problém s luxací pately a fontanelou a to jako laikové nemáte šanci poznat při koupi štěněte, ale při koupi štěněte s PP budete kupovat štěně, které má na tyto dědičné potíže prověřené rodiče. Navíc dostanete kupní smlouvu, takže v případě potíží můžete štěně reklamovat
Nic takového u prodeje psů nečistokrevných (od množitelů psů bez rodokmenu) nehrozí.