Ahojky plánujeme pořízení malé čivavy zatím nevím jestli holku nebo kluka. Máte holku, nebo kluka? a jak se jmenuje?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Čivavu nemám. Raději jsem si pořídil psa. A mám fenku.

Další odpovědi:

Čivavu si nepřizuj, jsou to malí psi náchylní na nemoci a různé kloubní problémy. Navíc jsou to neuvěřitelně hloupí psi s nechutí k jídlu. Pokud chceš psa, tak si pořiď Amerického pitbull teriéra, nejvěrnější a nejhodnější pes.

Zlatý

Čivava podle mého názoru není dobrá volba. Jsou velice náchylné k různým nemocem a inteligencí též neoplývají.

Poslední dobou je oblíbený Jack Russel, zkuste se na něj podívat. Nebo dobrý je nějaký pěkný voříšek, toho jen tak nic neskolí...

A psa nebo fenku? Ono to je ve finále jedno, u fenky například počítejte s tím, že se bude hárat čas od času - v paneláku to pak je masakr.

Zlatý

Tak na rozdíl od některých kolegů si myslím, že čivava je velmi dobrá volba - zejména pokud žiješ v paneláku nebo ve městě a chceš malé plemeno jako společníka.
Odsuzovat psa kvůli rase nebo velikosti? No, to tedy pardón... Já mám ráda všechny psy.
Znám dost spokojených páníků čivavek, které jsou velice učenlivé, chytré a milé. Jeden čivavák si dokonce čistí sám nožičky o předložku, než vejde do bytu, nikdo ho to neučil, prostě to odkoukal. Jsou to malí bojovníci s velkým srdcem. Jen jsou - jako každé malé plemeno velmi choulostivé a křehké. A jestli psa nebo fenku? Holky bývají přítulnější, ale také znám pěkné divošky, že kluk je proti nim andílek. Ale je to všechno o výchově a přístupu - jako u lidí. Osobně jsem zastáncem spíš pejsků, už kvůli hárání a zdravotním problémům spojeným se samiččími orgány.

Čivavu nepodceňujte jen kvůli trpasličímu vzrůstu! Mozek má možná větší (těžší) v poměru ke svému tělu než jiná psí plemena .
On z takového srovnávání vychází jako největší hlup právě NO (německý ovčák), který je na tom
s mozkem
v poměru s tělem ze všech plemen psů téměř nejhůře ( a jiná anatomicky podobná plemena).
To není ale jediné hledisko! Vzhledem k tomu, že se několik desetiletí zabývám chovem obřích plemen a k tomu vždy mám nějaké "trpaslíky", troufám si posoudit z praxe povahové a jiné rozdíly.
Velcí psi a obří plemena trpí (bohužel) mnohými zdravotními potížemi a konec konců i povahovými výkyvy. Což ovšem u obřích (středních, velkých atd. ) plemen může být člověku nebezpečné.
Zdravotní riziko nejlépe snížíš v tom případě, když si pořídíte štěně čistokrevné, což znamenám štěně s PP, tedy s rodokmenem. Takové štěně pochází od rodičů, kteří splnili zdravotní a jiné podmínky chovnosti.
A k tomu museli chovatelé (tedy prodávající) splnit spoustu jiných podmínek
k tomu aby mohli odchovat a prodávat štěňata s PP (s rodokmenem) tedy čistokrevná.
Všechno ostatní je jen v lepším případě imitace.
Otázku zda je lepší fena nebo pes , si musíte zodpovědět sami, protože
to skutečně záleží na podmínkách, které chcete a můžete psovi poskytnout
a co od něj očekáváte.
U čivav hrozí problém s luxací pately a fontanelou a to jako laikové nemáte šanci poznat při koupi štěněte, ale při koupi štěněte s PP budete kupovat štěně, které má na tyto dědičné potíže prověřené rodiče. Navíc dostanete kupní smlouvu, takže v případě potíží můžete štěně reklamovat
Nic takového u prodeje psů nečistokrevných (od množitelů psů bez rodokmenu) nehrozí.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1074
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 346
Zlatý ReHu 306
Zlatý hanulka11 296
Zlatý annas 280
Zlatý marci1 263
Zlatý mosoj 257
Zlatý gecco 248

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.