smoulinkaq

Ahoj jake si mam vzat doklady na vyřizení vdovského duchodu? děkuju

Nejlepší odpověď
Emefej

Osobní doklady, oddací list, úmrtní list.

Další odpovědi
johana 56

Při podávání žádosti o pozůstalostní dávku (důchod vdovský, vdovecký a sirotčí), pokud již zemřelá osoba pobírala důchod, se předkládá:
• občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,
• úmrtní list zesnulého,
• oddací list – při žádosti o vdovský/vdovecký důchod,
• rodné listy dětí – za předpokladu, že vdova nejpozději do 12 měsíců od úmrtí manžela dosáhne vlastního důchodového věku (ovlivněného výchovou dítěte/dětí) a přitom nedosáhne alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk muže stejného data narození.
Pokud osoba, po které se žádá o pozůstalostní dávku, dosud nepobírala vlastní důchod,předkládá pozůstalá osoba ještě veškeré doklady týkající se zesnulé/ho, které se předkládají k žádosti o starobní, případně invalidní důchod.

http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/podani-zadosti-o-duchod.htm

Sůwa

Pokud si ještě vzpomínám, chtěli po mne ještě manželovo maturitní vysvědčení ( VŠ nestudoval na denním ) a vojenskou knížku. K vlastnímu překvapení jsem obé našla 🙂
Doplňuji:
Manžel ale ještě nebyl v důchodovém věku, takže doklady sloužily pro výpočet jeho potenciálního důchodu, z kterého byla dále vypočtena procentní část vdovského/sirotčího důchodu.