tiarko

Adresa přechodného bydliště – student

Když studuji vysokou školu a bydlím na kolejích, je adresa mých kolejí adresou mého přechodného bydliště? Vstupuji do pracovního poměru, a ve formuláři jsou dvě kolonky – adresa trvalého a adresa přechodného bydliště. Lámu si hlavu s tím, zda adresu přechodného bydliště vyplňovat.

Odpovědi
Filip84

To není, jak za Husáka, žes měl občanskou legitimisaci stalinského typu, podle vzoru těch soudruhů z SSSR, a tam se zapisovalo i to, jak máš dlouhý péro, nebo právě přechodné bydliště.

Dneska operujeme s údajem trvalý pobyt, což ale není nic víc, než administrativní adresa. Tedy ze samotné právní skutečnosti, že má osoba trvalý pobyt na území České republiky, práva a povinnosti povstávají (např. povinnost platit zdravotní pojišťovně, nebo povinnost platit poplatek za svoz komunálního odpadu), ale jestli je to tam, nebo tam, je dokonale nepodstatné.

Proto operujeme, také, s údajem skutečného bydliště, skutečného pobytu atp., což je, zase, z práva Společenství, no a jde tam spíš o to, kde, třeba, budeš dělat řidičák.

No a to „přechodné bydliště“, co se za Husáka povinně hlásilo na OOVB, aby soudruzi měli přehled o každém soudruhu, tak to je dneska, prakticky, ekvivalentem skutečného pobytu.

Jinými slovy: napiš tam tu adresu, pokud jsi na ní spíše k zastižení, než na adrese trvalého pobytu. Pokud ne, tak jí tam nepiš, nebo tam napiš úplně jinou adresu, pokud se na ní zdržuješ.

To je celý příběh.

Drap

Nemusíš, je to jen evidenční údaj.