Jak se to má s trvalým bydlištěm?

Nalezl jsem:

http://www.we­blog.rider.cz/ar­ticles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne

Lze skutečně takto vyložit zákon? Řeším následující věc – po 3 měsíce chci pracovat kdesi mimo bydliště ve zkušební době, přičemž nechci měnit bydliště, poněvadž mne mohou ze dne na den vyhodit… Ovšem to by znamenalo, že pro úřady to bude vypadat, jako bych rodině pomáhal s bydlením – což znamená zrušení většiny dávek atp. Načež přemýšlím, že bych zkusil vytlouci bydliště na úřadu, či jak článek uvádí – odevzdal občanský průkaz…
Doplňuji:
Já jsem NIKDY nechtěl měnit pobyt na ty 3 měsíce, kdy stejně budu v podnájmu. Jenže máma na mě nyní jde s tím, že přijde o veškeré příspěvky – že už ani nebude chodit na úřad…

Nejlepší odpověď
ivzez

Už jednou jsem Vám napsala, že zákon
zná jen trvalý pobyt, nikoliv trvalé bydliště.

Kvůli třem měsícům je zbytečné trvalý pobyt nějak řešit.
Nejrozumnější bude nic neměnit a teprve po uplynutí
zkušební doby se přihlásit k trvalému pobytu v novém místě.

„Pohledu úřadu“ se obávat nemusíte. Pokud totiž zůstanete
hlášen v původním místě, budete muset dokládat i své příjmy,
což se samozřejmě do přiznání a výše dávek promítne.

Dávky se přiznávají zpětně. Tzn., že v době, kdy byste byl
hlášen jinde, by nárok na dávky ještě byl, ale zaniknout by
mohl až v dalším čtvrtletí, kdy třeba už zase budete zpátky.
Doplňuji:
Dělejte, jak myslíte. Podle mne to ale není
„košer“, vnímám to jako obcházení zákona.

Buď byste měl trvalý pobyt změnit do místa skutečného
pobytu, nebo zůstat hlášen tam, kde jste nyní.

Další odpovědi
Drap

Ano, zákon lze vyložit i takto

McArthur

Ten blog jsem sice nečetl, ale rozhodně nedoporučím „odevzdávat“ občanku nebo se hlásit k trvalému pobytu na obecním (městském) úřadě. V takovém případě nejsi pro většinu zaměstnavatelů důvěryhodnou osobou. Nehledě na to, že Ti to bude komplikovat korespondenci s úřady, pojišťovnami apod.

Pokud jde o dávky, je možné se na novém působišti přihlásit k přechodnému pobytu. Trvalé bydliště zůstává tam, kde bylo, je ale jasné, že bydlíš sám. Takový stav přitom nemusí být na pár měsíců, může být i na desetiletí. Dělají to tak studenti, kteří odejdou z domova na školu na druhý konec republiky a tam také zůstanou řadu let po studiích na práci i život. Úřední dopisy dostanou na trvalé bydliště a mají přehled. Pro zaměstnavatele to také problém není.

ivzez

Jestli mamince vzniknou nějaké problémy (včetně třeba povinnosti vrácení neoprávněně přijatých dávek), pak spíše v souvislosti s tím, že něco „obejdete“ …