Illines

A ted mi povezte?

Jakou to museli ,mit muzi silu ,kdyz v brneni a tezkych mecu ,dokazali bojovat,treba i husiti -prosty lid.Tezke cepy,tezke mece atd.Jak si to vysvetlit dnes – muz proti muzi?
Doplňuji:
Sotek – a ted mi povezte?Pardon

Nejlepší odpověď
led

Ľudia, nielen muži i ženy, aby prežili museli mať silu. Nie každý mohol použiť nejaké posiľovacie nástroje. Cvičiť nemuseli, práca i boj ich nútil k fyzickej sile.
Kto nemal silu, neprežil.

Další odpovědi
anonym

Život ve středověku se s nikým nemazlil. Pohodlí, přepych, teplo, dostatek jídla několikrát denně, to jsou výdobytky civilizace, které nás jako lidstvo zhýčkaly. I proto byli dříve lidé menší, protože podsaditá podstava s lepším těžištěm dokázala těžkou zbraní i v plné zbroji vládnout lépe, než vyzáblý dlouhán. Dále je třeba mít na paměti, že i ozbrojenci i Husité byli lidé, kteří se odmalička cvičili těžké práci a byli jí přivyklí.

veruska

Místo chození do zaměstnání cvičili na bojišti.A pud sebezáchovy asi taky dává sílu,nebo?Nechci je zesměšňovat,asi byli houževnatí.

Drap

V+tšina z bich fyzicky pracovala a nebo ve výstroji cvičila. Neseděli u počítače, pořád se hýbali, takže i fyzičku měli celkově větší,

WeeBear

Brnění a meče bych popravdě ještě pochopila. Spíše obdivuji muže, kteří byli v brnění a museli na malou, nejenže se z něj nedostali sami a museli si říct o pomoc, ale i proto, že je to dost zdlouhavé a člověk potřebuje hned,..

Teď zpátky k otázce, husité nebyli žádní šlechtici, ale ve většině prostí lidé, kteří se živili rukama. Ať už na statku, nebo jinde. A věřím tomu, že i jejich malé dítě by mělo více síly, než dnešní dospělý a dobře stavěný muž. Tehdy museli mít mnohonásobně větší sílu, aby vše zvládali. S námi to jde pomalu do kytek, většinu za nás dělají stroje a my jsme jim pouze nápomocni.. A za pár století bude ještě hůř.

michael69

Co se týče šlechty,tak chlapci byly od útlého mládí učeni sedět v sedle a to samo představuje mít fyzičku.Ženy nebyly vyjímkou,ale nebylo to tak časté jako u chlapců.Nebylo to nic vyjímečného i u obyčejných lidí.Dá se říci,že to bylo tak trochu jako je dnes mít řidičák na auto.Jinak šlechtici dbali o svou fyzickou kondici.Mladí markrabata,princové či králové byli učeni umění šermu,střelby lukem,kuší,běhu apod.Obstát v boji byla tehdy nutnost.Jinak u Husitů je to tak, jak tu píší předpřispěvova­telé.Tehdy byla každodenní fyzická práce pro prostý lid naprostou realitou a tomu odpovídal běžný standart fyzické síly.To že Husité odráželi křížové výpravy umanutého Zikmunda Lucemburského bylo často nečekanou taktikou boje a živelným útokem.
Dnešní evropa proti 15.století žije doslova v ráji.Celý dnešní blahobyt je založený na těžbě ropy,což si málokdo uvědomuje.Doslova celá vyspělá civilizace fachčí na ropu.Ta jednoho dne dojde a pokud nenalezneme alternativu,což by mimochodem znamenalo totální technologickou revoluci,bude to pro nás lidi velice krušné.Jsou odhady,že by většina lidí zahynula.