hanka R+

1939–1945 Protektorád Čechy a Morava

V té době kteří česky politici byly na sceně ? a kteří politici se přispusobyly nazi ? předem děkuji za info ;)

Nejlepší odpověď
venkovan

Tady bych se skutečně vrhl na vyhledání materiálů jak na internetu, tak v knihách apod. A čerpal bych z více zdrojů. Je to stále živé téma, a dneska soudit chování lidí v té poměrně šílené době je těžké. Když si uvědomíme, že naši politici měli „pušky za hlavou“ a tak někteří z pohledu dnešní doby zradili, a že mnoho svobodných politiků za mořem (i v Evropě) Hitlera podporovalo, a byli i po válce celkem vážení ve své komunitě, tak je to obtížné hodnocení.
Píši to s faktem, že v rodině někteří předci byly v tu dobu popraveni nebo byli totálně nasazeni, případně s velkým štěstím se vyhli dlouhodobému pobytu za ostnatými dráty.
Popravdě – podívejme se na naši dnešní politickou scénu co je tam za morální „výkvět“ společnosti. Kdyby přišel odobný protektorát, tak to by byl fofr v převlékání kabátů.

Další odpovědi
Terryle

Hani, zkus Google, ten Ti poradí líp než my.
Zadej „protektorát politici“ a přečti si pár odkazů z Wikipedie, tam se o některých dozvíš. Byli takoví, kteří sice spolupracovali s Němci, ale dělali to proto, aby českou situaci nezhoršovali a aby zachránili, co se dalo. Potom byli kolaboranti – zrádci, kteří se aktivně přidali k Němcům. A třetí skupina byli odbojáři – ti se snažili proti Němcům bojovat. Odbojáři působili buď v protektorátu, nebo se snažili pomáhat ze zahraničí.
Jenom Ti nadhodím pár jmen – a sama si už o nich určitě najdeš víc:

  • protektorátní prezident Emil Hácha /starý, nemocný, podvolil se Němcům, ale hlavně proto, aby Němci Čechy „nepobili“/
  • kolaborant Emanuel Moravec /ministr školství a osvěty, ten Němcům pomáhal/
  • domácí odbojář Alois Eliáš /do roku 1941 předseda vlády, pak ho Němci zatkli a roku 1942 po atentátu na Heydricha ho popravili/
  • zahraniční odboj: Edvard Beneš, prezident Československa v exilu /v Londýně, odtamtud se snažil podporovat odboj doma v Československu/.

Určitě si o nich najdeš sama víc informací, stačí dát jména politiků do googlu nebo do wikipedie… :o}

Drap

Nikde jsem nečetl ani neslyšel o nahém politikovi té doby