Slecna 007

Je nutný souhlas otce se změnou trvalého bydliště dítěte v rámci ČR po rozvodu, žije-li dítě s matkou?

Dobrý den,
mám kamarádku a ta se rozvádí. Momentálně bydlí v Praze (ona i její ještě manžel). On ve svém a ona bydlí v nájmu s dítětem a chce se výhledově přestěhovat s dcerou do Brna, kde má vlastní byt. Otec dítěte tomu brání a nechce dát souhlas. Chtěly bychom se zeptat, zda je nutný souhlas otce se změnou bydliště v rámci ČR. Nikde jsem odpověď nenašly. Já se domnívám, že v rámci ČR jeho souhlas není nutný. Děkuji za odpovědi.

Odpovědi
ivzez

Už byla vyřešena péče o dítě v době do rozvodu i po něm?

Jestli otec nebyl zbaven rodičovských práv, má právo
se k tak zásadním věcem, jako je např. změna trvalého pobytu
nebo změna školy, vyjadřovat.

Vaší kamarádce bych doporučila se s otcem svého dítěte dohodnout.

PS:
Rozvodem to nekončí, ale začíná. Dítě bude mít i po rozvodu právo
na oba rodiče a o zásadních věcech by rodiče měli být schopni a ochotni
se domluvit → jde přece o dítě, na kterém záleží oběma rodičům.

autacek

Je vtipné číst, že trvalý pobyt je jen administrativní záležitost a teď se pro změnu zase dočteme, jaká je to zásadní věc…

Tak že se domnívám, že dítě, stejně jako jeho rodič, by mělo mít hlášen trvalý pobyt tam, kde skutečně žije a je jeho středisko životních zájmů. Co je ke změně potřeba se dozvíte na příslušné ohlašovně trvalého pobytu (na magistrátu), domnívám se, že činit za dítě úkony je oprávněn kterýkoli z rodičů, pokud to nemají v povinných přílohách, nemělo by změně nic bránit.

ivzez

@Auťáček:
záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se trvalý pobyt posuzuje. Z hlediska vlastnictví či právům k bytu jde jenom o administrativní údaj, který nezakládá žádné právo k bytu (domu), v němž má člověk trvalý pobyt přihlášen.

Z hlediska výchovného prostředí dítěte jde o něco jiného.

autacek

Z hlediska výchovného nemá administrativní trvalý pobyt dítěte na nic vliv. Jen pobyt v cizím městě komplikuje dostat dítě do školního zařízení, apod.

Je třeba si tedy jasně říct, zda-li může jeden z rodičů změnit své (fyzické) bydliště bez souhlasu druhého z rodičů, bez svolení soudu, což se domnívám, že pokud je to v rámci ČR, lze. Ostatně vedou k tomu zcela racionální důvody, nejen to, že máme svobodu pohybu. Pokud tedy dojdeme k závěru, že se paní přestěhovat smí a má-li dítě ve své péči (ať již formálně, či fyzicky), tak administrativní údaj o trvalém bydlišti je naopak obvzlášť v takto vyhrocených situacích uvádět v souladu se skutečným bydlištěm (pokud je to jen trochu možné), aby naopak otec nemohl namítat, že se matka i dítě záměrně zdržuje na jemu neznámé adrese.

Jinak co jsem se díval na pokyny ke změně bydliště, za dítě do 15ti let jedná jeho zákonný zástupce, nikoli povinně dva zákonní zástupci společně a nerozdílně. Ostatně u nově narozených dětí se trvalý pobyt zapisuje dítěti dle trvalého pobytu matky a kde bydlí (administrativně) otec nikoho nezajímá.

ivzez

Ze zkušenosti vím, že pokud jeden z rodičů změní dítěti trvalý pobyt bez souhlasu druhého rodiče, mohou s tím být problémy. Záleží na tom, jestli to druhý rodič bude chtít nějak řešit a kdo to bude řešit.

Mc Merkurion

… otci se nedivim, platit alimenty by chtěla, ale odstěhovat se co nejdál aby děti neviděl a ještě se diví, že ji k tomu nechce dát souhlas … já bych jí souhlas dal, ale bude mi děti vozit ona, a ne já jezdit za nima, a to bych chtěl písemně … odpovídám do diskuze, jelikož je to jen můj názor …

Slecna 007

Děkuji za názor. Jen si dovoluji dodat, že to byl on, kdo ji vyhodil z bytu, že ona si musela najít nájem, který tak tak utáhne a od října, může bydlet ve svém, tedy logicky chce jít tam, kde nemusí platit nájem. Myslím, že o výživném a styku s dětmi ta otázka není.

ivzez

Výživného se Vaše otázka opravdu netýká, ale styku s dítětem ano.
Odstěhování matky s dítětem do Brna by pravděpodobně vedlo ke snížení počtu kontaktů s otcem, což není v zájmu dítěte.

Co třeba prodat brněnský byt a pořídit jiný v Praze?

Dítěti by zůstal zachován jak vztah s otcem, tak škola, kamarádi, …

Slecna 007

Je to její byt v rodinném domě, který patří z části jí, sestře a rodičům, prodat to nejde, jeden vchod atp. Samozřejmě, že by v rámci styku otce a dítěte mohla vozit třeba na půl cesty, nebo jednou ona a jednou on. Dítěti jsou tři. Škola a ani školka zatím není aktuální. Jedná se o to, zda je ten souhlas otce nezbytný. Ona teď fakt neví z který do který s penězi.

ivzez

Kamarádka by se mohla zkusit poradit na OSPODu.

(Odstěhuje-li se bez souhlasu otce, může otec navrhnout změnu výchovného prostředí a požádat o svěření dítěte do své péče. Těžko odhadnout, jak potom soud rozhodne.)

Slecna 007

Dceru má v péči matka a styk je stanoven dohodou. Doposud žádný problém ve styku nebyl.

ivzez

Jak byla upravena péče o dítě? Už o ní soud rozhodl?

Podle mých zkušeností je nejlepší dohoda rodičů. U toho, na čem jsou schopni se domluvit, je největší šance dodržování.

(Měli jsme po rozvodu nejmladší dceru ve střídavé péči a vždycky jsme se na všem domluvili. Naše dcera už byla starší, takže jsme se domlouvali i s ní → oběma nám záleželo na tom, aby byla spokojená hlavně ona.)