Dandy1

Jaký je rozdíl mezi logickou a fyzickou IP adresou?

Nejlepší odpověď
cochee

Nějaký zdroj, kde je takhle definují? Já nic takového neznám. Znám jen dělení adres na veřejné a privátní a pak na adresy podle protokolu IP verze 4 nebo 6 (IPv4, IPv6).

Dopl.: gecco, musím nesouhlasit. Když už chceme motat do terminologie „logická“ a „fyzická,“ tak potom každá IP adresa je logická a vedle toho MAC adresu můžeme nazývat „fyzická adresa,“ ale ne „fyzická IP adresa.“ MAC adresa není protokolem IP přímo adresovatelná, nepřímo s ní lze pracovat pomocí protokolu ARP.

Další odpovědi
gecco

Logická IP – IPv4 nebo IPv6, v dané síti musí být jedinečná, ale obecně se v různých segmentech sítě mohou adresy opakovat, jedno zařízení může mít vice IP, každé připojené zařízení musí mít alespoň jednu…
Více si počti třeba tady – https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/IP_adresa nebo tady – https://is.men­delu.cz/eknihov­na/opory/zobraz_cas­t.pl?cast=594 , případně na dalších odkazech, je jich spousta…
😉
Fyzická IP – jiné označení pro MAC adresu, každé připojení (zařízení) má právě jednu a ta by měla být jedinečná v celém ´internetu´, určuje ji výrobce zařízení (není to úplně pravda – některá zařízení umožňují MAC měnit).
😉

Dochy

MAC adresa není IP adresa – musím dát za pravdu cochee.
Jedna možnost kde by tyto adresy mohli být takto označeny:
Fyzická – přímo IP adresa přiřazená dané síťovce (bez ohledu na to zda je lokální, či veřejná)
Logická – IP adresa přiřazená nějaké službě. Dopředu nevíte na jaký fyzický stroj se váš požadavek vůbec dostane. Nějaký pokročilejší router na vstupu IP provozu do vašeho zařízení rozhodne na kam váš požadavek přepošle. Dělá se zpravila pro rozdělení zátěže na více strojů, nebo pro zajištění dostupnosti služby v případě výpadku některého z nich. (typicky google, infoservry veřejných služeb, bankovnictví)

still

Já jednou viděl jednu IP a ta byla úplně a naprosto nelogická.

gecco

Cochee – souhlasím…
😉
Přesto některá literatura uvádí MAC = „fyzická IP“ – i když je to podle logiky adresace nesmysl…
Jde o nějaký úzus – netuším od koho a odkdy, přesto existuje…
😉

Dochy

MAC: „Fyzická“ – ano (podmínečně), „adresa“ – ano, „IP“ – ne. Pokud to někdo uvádí jako fyzickou IP adresu, pak je to chybné a matoucí.

Dochy

sorry.. zbytečný komentář, už na to reagoval Cochee