Za jakých podmínek,do jaké lhůty soud rozhodne o podílovém spoluvlastnictví nemovitostí?

Po nabytí práv.moci rozvodu byla podána žaloba na vypořádání SJM.Soud.říz.je již téměř 2 roky a může trvat i několik dalších let při nedohodě účastníků?nebo musí byt rozhodnuto do 3 let a pokud nebude,tak po 3 letech již bude platit podílové spoluvlastnic­tví?Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

1)
Neexistují žádné lhůty, do kdy musí soud rozhodnout

2)
Občanský zákoník (§ 150/4) stanoví 3-letou lhůtu, v níž má dojít:

  1. k vypořádání majetkových poměrů dohodou nebo
  2. k podání návrhu na vypořádání soudem

Tato lhůta začíná běžet od zániku SJM (což je v drtivé většině případů ke dni zániku manželství)

Uplynutím této lhůty se konstruuje právní stav, že nemovitost je v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

3)
Ve vašem případě však zmiňovaná 3-letá lhůta byla přerušena podáním návrhu k soudu…, takže až do rozhodnutí soudu je a bude nemovitost i nadále v právním stavu „SJM“

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t2.aspx