Avatar uživatele
Registrovaný

Za jakých podmínek,do jaké lhůty soud rozhodne o podílovém spoluvlastnictví nemovitostí?

Po nabytí práv.moci rozvodu byla podána žaloba na vypořádání SJM.Soud.říz.je již téměř 2 roky a může trvat i několik dalších let při nedohodě účastníků?nebo musí byt rozhodnuto do 3 let a pokud nebude,tak po 3 letech již bude platit podílové spoluvlastnictví?Děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1)
Neexistují žádné lhůty, do kdy musí soud rozhodnout

2)
Občanský zákoník (§ 150/4) stanoví 3-letou lhůtu, v níž má dojít:
a) k vypořádání majetkových poměrů dohodou nebo
b) k podání návrhu na vypořádání soudem

Tato lhůta začíná běžet od zániku SJM (což je v drtivé většině případů ke dni zániku manželství)

Uplynutím této lhůty se konstruuje právní stav, že nemovitost je v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné.

3)
Ve vašem případě však zmiňovaná 3-letá lhůta byla přerušena podáním návrhu k soudu..., takže až do rozhodnutí soudu je a bude nemovitost i nadále v právním stavu "SJM"

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t2.aspx

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.