Kroupič

Z jakého dřeva byl otesánek?

Nejlepší odpověď
annas

V pohádce je jen napsané, že jde o dřevo z lesa.
V úpravách pohádky se pak uvádí, že z dřeva smrkového – např. Jan Švankmajer.

Další odpovědi
rynek878

Otesánek je česká pohádka, kterou zapsal Karel Jaromír Erben, a zároveň hlavní postava této pohádky.

Námětem je příběh manželů, kteří dlouhodobě byli bezdětní a pravděpodobně neplodní, přestože po dítěti velmi toužili. Otec se pak rozhodl vytesat pro utěšení své ženy dítě ze dřevěného samorostu, který nalezl v lese

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­tes%C3%A1nek

Ježour

pan Rynek zrejme vubec nepochopil otazku, ja se pokusim:

V okoli Miletina, kde se K.J.Erben narodil, jsem ze satelitnich snimku vypozoroval velmi caste zastoupeni smrkoveho porostu, az skoro monokultur. Je otazkou, jestli tyto monokultury zde rostli i v prvni pol.19.stoleti a nebo jestli zde byly umele dosazeny az v dobe vlady Komančů, tak jak tomu hojne v nasi zemi byvalo. Pokud bych si tedy mel tipnout, tak otesanek byl ze smrkoveho parezu(spise tedy samorostu). Doporucuji shlednout Švankmajeruv stejnojmenny film a pokusit se vypozorovat, kde probihal vyber samorostu.

Omlouvam se, ze jsem tady ted varil totalne z vody 🙂

pokazdejinak

já znám ještě Hrubínovo Otesánka:

::šel tatínek do lesa,
že si kloučka vytesá.
pařízek si našel v lese,
tesal, řezal: najednou
kořínky se nadzvednou
a pařízek rozběhne se::

jak vidno, o typu dřeva ani ťuk ;)