Ruth

Jak na vyvolávání digitálních, oskenovaných a upravených fotografií??

Zdravím, ráda bych si nechala vyvolat fotografie – některé digitální některé oskenované a upravené ve Photofiltru. Naposledy jsem nechávala fotky vyvolávat z běžného filmu. (to už je hodně dávno :D) a s vyvoláváním digitálních fotek nemám zkušenosti.

Ráda bych tedy věděla, jestli mám fotky před vyvoláním nějak upravovat, aby seděl běžný formát 13×9 cm, případně 15×10. Bojím se, že nechám-li je vyvolat v takovém stavu, v jakém jsou (každá má úplně jinačí rozměry), tak bude obraz na nich ve výsledku zdeformovaný. Prosím poraďte.

Nejlepší odpověď
anonym

Ideální je fotky upravit do požadovaného poměru stran.
Minimální rozumné rozlišení je pak cca 190 DPi (lepší 300 DPi).
___
Z výše napsaného plyne, že např. foto,které má být ve výsledku 10×15, bys měla poslat v rozlišení 1200×1800 pix.
Vytisknout to umí kdekterá fotolaboratoř – nepíšeš odkud jsi, pro Prahu doporučuju http://sluzby­.fotoskoda.cz/vy­volani-fotografii .
___
Pokud by sis ani tak nevěděla rady, pošli mi jednu fotku VP, upravím ti ji.
😉

Další odpovědi
Emefej

Kromě těch dvou možností, které zmiňuje Dochy, existuje i třetí varianta. Můžeš si nechat fotky vytisknout přesně v takovém poměru stran, jaký je u digitální předlohy. Stačí se ve sběrně fotolabu domluvit, nechal jsem si dělat zvětšeniny panoramatických snímků s netypickým poměrem stran a paní ve sběrně s tím neměla žádný problém. Fotky vyšly přesně tak, jak jsem si je představoval.

Lamalam

Zeptej se ve sběrně, obsluha ti ukáže na hotových fotografiích, jaké jsou možnosti (okraj nebo ořez). Ale někde se dá dohodnout i zachování přesného poměru stran, záleží na přístrojovém vybavení a ochotě personálu.

Dochy

Doplním mowlu: Při tisku by ti ty fotky neměli zdeformovat. Zpravidla je nabídka, zda mají fotky oříznout (trochu zvětší a co přesahuje fotku neuvidíš), nebo nechat s okrajema (zmenší tak, aby celý obrázek byl na fotce a buď nahoře a dole, nebo po stranách zůstane bílý proužek)