Posspi

Vyplatí se mikrofony značky RODE? Model NT-USB Mini

Krásný den. Již delší dobu si plánuji pořídit mikrofon pro nahrávání mluveného slova, ovšem netuším, který model vybrat a jak se v tom všem zorientovat. Nechci dokupovat žádné další vybavení, nějaké krabičky a zvukové karty – chci pokud možno kvalitní techniku a nejlepší model v poměru cena – výkon. Časem bych potom dokoupil nějaký lepší. Dále nerozumím jednotlivým programům a tomu, jak zvuk doladit přes počítač.

Hledám už několikátým měsícem. Nedávno jsem našel model Rode NT-USB Mini a podle recenzí to vypadá na favorita pro mé „domácí studio“ a nenáročné nahrávání hlasového podkladu do videí a pro online komunikaci (Facebook, Discord a podobně). Vyplatí se tato novinka? Má tady s modelem někdo zkušenosti a dokázal by mi po nějakém tom týdnu používání vypsat své poznatky a přesvědčit mě tak o jeho kvalitách?

Jak říkám, nahrávat venku nebudu, ani chodit, pohybovat se.. přeji sii kvalitní mikrofon k čisté online komunikaci a pro nahrávání mluveného slova jako podklad k videím. Díky všem za názory, rady, tipy a doporučení.

Nejlepší odpověď
Hlada

Podobný dotaz je tu už opakovaně, takže jen stručně.
Řeč má tak úzké frekvenční pásmo, že ji obsáhne jakýkoli mikrofon. Problém při přenosu řeči je v akustice místnosti. Pokud nemá místnost obložení, jako mají rozhlasová studia, nemá smysl používat studiový mikrofon ani žádné jeho módní napodobeniny. Pro domácí použití je nejlepší takový mikrofon, který je co možná nejblíže k ústúm, aby se mohl stáhnout zisk vstupního předzesilovače a omezil se tak dozvuk místnosti. Doporučuju proto mikrofon náhlavní nebo klopový. Jestli bude dynamický, elektretový nebo kondenzátorový, je jedno. Vzhledem k nepotřebě napájení doporučuju dynamický.

Další odpovědi
dubraro

Podle toho názvu tipuji na nějaké šméčko typu „boty Abibas“.
On totiž existuje výrobce špičkových profesionálních mikrofonů Rohde & Schwarz.

triqma

Určitě vyplatí, jedni z předních výrobců USB mikrofonů. Žádnou slávu ale nečekej, do začátku ale postačí bohatě. Samozřejmě pro lepší kvalitu audia doporučuju koaxiální mikrofon + zvukovou kartu nebo zesilovač

kelley

Rode je dobrá značka a danému účelu určitě bude vyhovovat. Oblíbený je také model Blue Yeti. P.S: pokud si pořídíš telefonní sluchátko od československé Tesly, jak ti radí Hlada, tak to bude znít jak… telefonní sluchátko.

Dochy

kelley: Proč píšeš takové blbosti? Kde Hlada doporučuje mikrofon od Tesly? Nevšiml jsem si, že by někde doporučoval uhlíkovou mikrofonní vložku, která se kdysi v telefonních sluchátkách používala, ale především dynamický…

A mimochodem i Tesla uměla kvalitní techniku, tak nevím proč se tu do ní obouváš.