uccello

Vlhkost vs. blesk fotoaparátu

Včera jsme byli na průzkumu jedné štoly u Prahy, ve které byla docela vysoká vlhkost. Díky ní mi asi po čtyřech snímcích začala „praskat“ výbojka blesku. Zkoušel jsem ho ještě večer doma a pořád stejný. Je šance, že se to vzpamatuje nebo to bude prskat už navždy? Díky

Nejlepší odpověď
tekumseh

Výbojka je napájena vysokým napětím, které generuje blesk nebo přímo fotoaparát z baterií pomocí násobiče napětí. V případě, že se vlhkost dostane do těla blesku/fotoaparátu, je dost možné, že dochází k přeskokům napětí i mimo výbojku (do samotné výbojky se vlhkost nedostane). Tímto také může dojít k poškození veškeré elektroniky, doporučuji vše nejdříve důkladně! vysušit a pak to znovu vyzkoušet. Pokud budete mít štěstí, vše bude po vysušení fungovat normálně, ale to vám nikdo předem neřekne ani nezaručí.

Další odpovědi
Dochy

Jak píše Tekumseh. S trochou štestí po vysušení to půjde.
Dle zkušeností se silnoproudem: Mohl nasát vlhkost nějaký prach co byl ve foťáku, či nějaká čast, která nebyla dostatečně ošetřena. Jakmile ale dojde k výbojům v daném místě, snižuje se kvalita blízkých/zasažených izolačních prvků (s každým probitím o chlup víc) a problém se může stát trvalým. (většina izolačních prvků z různých plastů a pryskyřic se v el. výboji rozkládá a na místě zůstane víceméně uhlíková vrstva, která docela dobře vodí)