Lili 12

V roce 2000 nám dali manželovi rodiče 300tisíc

na koupi nového auta,se kterým jezdí manžel.Ted se rozvádíme,a manžel mi řekl,že to byla jen půjčka a chce po mě 150 tisíc.Nikdy se o půjčce nemluvilo,ani sme nic nesepisovali,chce jen ze mě dostat peníze.Jsem vedena na úřadu práce.Má na to nárok,nebo jak se mám bránit??
Doplňuji:
Jeho rodiče nám dali peníze jako do společné domácnosti,koupilo se za to auto,ale nic jsme nesepisovali,žadné podpisy,nic.Že to byla půjčka,mi řekl manžel včera.Jeho matka peníze zdědila,tak podělila syny.

Nejlepší odpověď
anonym

Hykam ti to napsal jednoduše, že důkazní břemeno leží na manželovi.
Nevím v jaké fázi rozvodového řízení se nacházíte, ale beztak budete muset mít oba své právní zástupce. Ten tvůj by mu to nejen briskně vyvrátil, ale mohl by zmínit i pokus o podvod s bezdůvodným obohacením před řádným řízením o vypořádání bezpodílového vlastnictví manželů.
Doplňuji:
P.S. Možná se inspiroval dnes módním „odkloněním“ financí při rozvodu (viz naše vynalézavá politická scéna).

Další odpovědi
Hykam

Mají na to manželovi rodiče nějaký papír, že se jedná o půjčku? Pokud ano, musíte být na tom papíře podepsaní oba. Jinak tvrďte, že o žádný půjčce nevíte, že si to pujčil manžel bez Vašeho vědomí a že nevíte co s těmi penězmi udělal. Při půjčce nad 100 000,– by měli být podepsaní oba manželé. Nevím, jestli to platí ještě teď, ale v roce 2000 tu určitě platilo.

anonym

Dobrý den.
Pokud jde o tvrzení manžela, že se jedná o půjčku, tak zřejmě od rodičů může získat doklad o takovéto finanční transakci. Jsou to peníze, které dostal od svých rodičů a jejichž příjem jste Vy osobně podepisovat nemusela.
Obávám se, že situace v tomto případě nebude tak jednoduchá, jak na to páni kolegové nahlížejí. Je zde třeba vidět i praktické hledisko problému.
Na druhé straně je i Vám jasné, že kdybyste dostala něco od svých rodičů, také byste nechtěla, aby tento vklad zůstal Vašemu manželovi.
Věřím tomu, že manžel doklad o půjčce bude skutečně schopen soudu předložit. Potom bude problém prokázat, že tento doklad je z právního hlediska zpochybnitelný.
Navrhla bych Vám spíše jako elegantní řešení vyloučit ze SJM auto a když na něj manžel dostal 300 tisíc od rodičů, ať si ho tedy nechá. Za 12 let provozu to bude ojetina jak vyšitá. Ty peníze byly nejspíš zcela účelově zapůjčeny (darovány) na koupi tohoto konkrétního auta.

Jak se bránit nejlépe zjistíte, až Vám manžel předloží doklad o půjčce od rodičů. V tom případě zajděte k dobrému rozvodovému právníkovi a podrobně se poraďte o dalších krocích. Nedejte se. Někteří chlapi dokáží v souvislosti s rozvodem neskutečné kousky.

Pokud je rozvod z manželovy viny, je pravděpodobné, že se s jeho rodiči budete schopna domluvit, zda jsou ochotni mu finanční částku a její zapůjčení potvrdit.

Ella

nic mu nedávejte! Má od vás někde podepsané, že to byla půjčka? ne. takže i kdyby se hooodně snažil nemůže vám nic dokázat… prostě o ničem nevíte, přesně jako píše Hykam

mosoj

Mohlo by se jednat o dar manželovi, pak by to do podílového vypořádání nepatřilo. Záleží jak to váš manžel může zdokladovat. Pokud to nezdokladuje
půjde hodnota celého auta do podílového vypořádání.
Takže počkejte jak rozhodne soud.