Perola

Proč většina dam všech vrstev společnosti v 19. a 20. .století nosila vlasy vyčesané do různých drdolů?

Zajímalo by mě, proč vlastně většina dam všech vrstev společnosti v 19. a 20. stoleti nosila vlasy vyčesané do různých drdolů. Z praktických důvodů? Málokdy vidím v dobových dokumentech dívky a ženy s rozpuštěnými vlasy, vždy mají spíše nějak hezky upravené účesy.

Účesy dívek a žen v 19. a 20.stoleti – upravené, vyčesané, důvod>
Nevložila jste otázku …

Nejlepší odpověď
annas

Určitě byste našla odpověď na netu.

Např. něco z historie
https://zena-in.cz/clanek/do-drdolu-dratenku-nebo-housku

I drdoly mají svou historii.

„Víte, kde má tento na první pohled ušlechtilý účes své kořeny? Asi nebude těžké uhádnout, že ve starém Řecku. Svobodné řecké ženy si velmi zakládaly na svém zevnějšku. Měly dokonce vyškolené otroky, kteří se starali o jejich vzhled a pochopitelně i o účes, který už tehdy podléhal módě. Vlasy měly být světlé, mírně zvlněné, uprostřed rozdělené pěšinkou, obloukem zakrývající spánky a na šíji byl většinou utvořený uzel, který bylo možno vyčesat na temeno. “

https://zena-in.cz/clanek/do-drdolu-dratenku-nebo-housku

Zkuste se zamyslet, proč se drdoly nosily. Něco naznačím.

Źeny si tak často nemyly vlasy, vznešené ženy pak drdoly zdobily šperky zdůrazňovaly tvar svého obličeje , "obyčejné "ženy pak při práci, aby vlasy nepřekážely atd.

I když byly drdoly znakem vdaných žen, dnes se opět vracejí, dokonce menší drdol mají i muži na své hlavě.

  • Vzpomeňte si na spisovatele Hrabala a jeho dílo Postřížiny. Ve 20. letech minulého století docházelo ke krácení, stříhání nejen vlasů,

Další odpovědi
marci1

Drdoly jsou elegantní, ale i jednoduše upravitelné. Muže odhalená šíje vzrušuje. Ženy kdysi nosily dlouhé vlasy a s drdolem či vyčesanými vlasy se považovaly za upravené. Často jsem od svého partnera slyšela: Vyčeš si vlasy. Samozřejmě v posteli mají muži rádi vlasy rozpuštěné, vypadá to hezky a sexy. „Díky vysoko vyčesaným vlasům vynikne tvar ženské šíje a ramene. Drdol je z francouzského slova chinon, což je vyčesaný účes ve tvaru uzlu, který odhaluje šíji.
Největší oblibě se těšily drdoly ve viktoriánské době, kdy dosahovaly desítek centimetrů a byly doplňovány falešnými vlasy a vycpávkami.“ 🙂
Více zde: https://madonaa-eu.webnode.cz/pro­ducts/obrazem-drdoly-a-vysoke-ucesy-jsou-nesmrtelne/

Rokio

Podle mě to bylo kvůli tomu, protože tehdy byla taková móda.

zjentek

Podle mě to bylo kvůli tomu, protože… tehdy se ženy dobrovolně necpaly do vůdčích a jiných lukrativních pozic ve společnosti, na které stejně nemají od Boha místo v mozku a tím pádem už jim tam nezůstává příliš prostoru pro drdoly. Jak víme, čas je jenom jedem a hlava jako garáž – když do ní nacpeme drahý bourák, drdoly už se tam pak nevejdou. I dnes však dámy ( a i některé bohaté nedámy) mají pracné učesy, ovšem ty jim za nemalou úplatu tvoří někdo další. Samotné to už nestíhají. Ale chtěly by… a tímto způsobem se na světě umocňuje nervozita a agresivita, především pak mezi muži a ne jen mezi samotnými ženami. Vysvětlit to by vydalo na obsáhlý odstavec.

Rokio, líbí se mi tvůj názor, taky s myšlenkou částečně souhlasím. (;

da ny

Společenská záležitost. Méně častá potřeba mytí vlasů :( (kohotek s teplou vodou a sporcha nebyl v bytech k mání (/v ČR běžnější od 60. let 20. století). Běžné nebyly ani koupelny, chodilo se do městských lázní.

I z praktických důvodů, móda, zvyk. Sepnutím upravené vlasy, nepřekážely, nepadaly do polévky, nepřekážely v zaměstnání. Úspora financí a času, každý si nemohl dovolit lazebníka, kadeřníka.
Máte pravdu 😁
Když jsem v r. 1976 přinesla obrázek vystřižený z německého katalogu Neckermann (inspirace u německé ZDF a ARD), ke kadeřnici a nechala se ostříhat – něco, jako mikádo.
Po příjezdu do JČ (děda a příbuzní, početná rodina), jsem na vesnici působila téměř veřejné pohoršení, poprask i obdiv ;))). Tamní ženy a dívky i městské, nosily drdoly ještě 10 – 15 let. V té době proběhla módní vlna „pyramidové trvalé“ na polodlouhých vlasech.

Emefej

Bylo to moderní.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.