jelcoun

Studna na užitkovaou vodu

Zdravím vás, potřeboval bych celkově poradit, mam na zahradě studnu a chtěl bych ji využít abych z ní čepal užitkovou vodu ( do pračky, na zachody ) A vubec nevim co a jak, na netu jsem nenašel postup co a jak, tak kdyby si na mě někdo udělal čas a poradil čím začít a čím pokračovat, nějake vychytávky a rady… co je nejlepší atd. Děkuju moc za Váš čas…

Nejlepší odpověď
Mapel

Je to jednoduché.
1.Studna musí mít dostatek vody.
2. Vykopeš strouhu pro položení trubek.
3. Smontuješ koš a trubky a vše připojíš na vodárnu.
4. Uděláš vlastní rozvod užitkové vody.

Další možnost je, že si vybuduješ vodojem a pak zakoupíš ponorné čerpadlo s patřičným výtlakem, naplníš při příjezdu na chatu vodojem a z něho napájíš příslušné trubky a můžeš i zalévat.

Záleží co od toho očekáváš, kolik financí do toho chceš vrazit a jaké je předpokládané využití.
Doplňuji:
Jednoduché to opravdu není, ale tady se jedná o stručnou odpověď. Vyčerpávající odpovědí je projekt a k němu je tu málo informací a nevešel by se sem. Proč tedy zabíhat do podrobností, když není ani jasný zámysl o provedení.

Další odpovědi
Sůwa

Záleží na hloubce studny a hladiny vody, jestli máš použít čerpadlo výtlačné nebo sací. Sací stačí při hloubce do 8 metrů, z čehož se počítá 10 m vodorovně jako 1 m svisle, jinak musý být ponorné ( výtlačné ). Pak je možné používat tlakovou nádobu, nebo případně kompaktní vodárnu bez nádoby. Nemá smysl se sem dlouze rozepisovat, buď dej dotaz na server www.poradna.net ( nebo podobný ), nebo zadej do vyhledávače na netu " domácí vodárna". Všechno tam najdeš, ale musíš znát víc podrobností.
Doplňuji:
hrůza – musý ne, ale musí

mosoj

Tak jednoduché to zase není.

1. V prvé řadě je třeba udělat rozvod užitkové vody oddělený od pitného okruhu. Na tento okruh budou napojeny spotřebiče které jdou napájet WU.
V praxi se to dělá ještě tak, že se ponechává možnost napájet v případě potřeby, okruh WU pitnou vodou ( to kdyby došlo k poruše čerpadla nebo došla voda ve studni).
2. Nyní je třeba zajistit v okruhu WU potřebný tlak vody, který je potřebný k chodu zmíněných spotřebičů.Pračka bez potřebného tlaku fungovat nebude. Dělá se to dvěma způsoby a podle zvoleného způsobu se pořizuje i vhodné čerpadlo.

  1. – Použije se tlaková nádoba jako u historického darlinku. Vícestupňové samonasávací čerpadlo udržuje přes tlakový spinač umístěný na tlakové nádobě, stále potřebný tlak v tlakové nádobě. Spotřebiče jsou napájeny vodou z této tlakové nádoby. Jakmile tlak v nádobě poklesne tlakový spinač sepne čerpadlo a to doplní opět vodu v tlakové nádobě. Při dosažení nastaveného tlaku čerpadlo vypne. Toto se neustále opakuje. Tento způsob lépe vyrovnává tlakové rázy a dodávka vody je velmi plynulá.

b. ) Použije se tlakový spinač který hlídá tlak na výtlačném poptrubí od čerpadla ke spotřebičům ( nepoužívá se tlaková nádoba). Při otevření kohoutku tlak v potrubí klesne a sepne čerpadlo. Voda do spotřebičů a potřebný tlak je zajišťován pouze čerpadlem. Po zavření kohoutku, stoupne tlak v potrubí a tlakový spinač vypne čerpadlo. Dodávka vody v tomto případě je o něco méně rovnoměrnější než v prvním .

terry

Jen doplním, moc se o tom po okolí nerozšiřuj, neb jsi povinen platit stočné.

venkovan

Na odběr vody i z vlastní studny bys měl mít povolení. Studna by měla být zkolaudována.
Samostatný okruh pro užitkovou vodu který nesmí být propojen s pitnou vodou. je to pro možnost nechtěného propojení. Dokonce mám pocit, že to stále u nás není oficiálně povolené.
A další vodoměr, aby se mohlo počítat skutečné stočné. Vodoměr může být až za výstupem pro zálivku zahrady.
Dost teorie – zajdi za šikovným instalatérem a ten ti poradí přímo na místě.