Avatar uživatele
Registrovaný

Studna na užitkovaou vodu

Zdravím vás, potřeboval bych celkově poradit, mam na zahradě studnu a chtěl bych ji využít abych z ní čepal užitkovou vodu ( do pračky, na zachody ) A vubec nevim co a jak, na netu jsem nenašel postup co a jak, tak kdyby si na mě někdo udělal čas a poradil čím začít a čím pokračovat, nějake vychytávky a rady... co je nejlepší atd. Děkuju moc za Váš čas...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Je to jednoduché.
1.Studna musí mít dostatek vody.
2. Vykopeš strouhu pro položení trubek.
3. Smontuješ koš a trubky a vše připojíš na vodárnu.
4. Uděláš vlastní rozvod užitkové vody.

Další možnost je, že si vybuduješ vodojem a pak zakoupíš ponorné čerpadlo s patřičným výtlakem, naplníš při příjezdu na chatu vodojem a z něho napájíš příslušné trubky a můžeš i zalévat.

Záleží co od toho očekáváš, kolik financí do toho chceš vrazit a jaké je předpokládané využití.
Doplňuji:
Jednoduché to opravdu není, ale tady se jedná o stručnou odpověď. Vyčerpávající odpovědí je projekt a k němu je tu málo informací a nevešel by se sem. Proč tedy zabíhat do podrobností, když není ani jasný zámysl o provedení.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Záleží na hloubce studny a hladiny vody, jestli máš použít čerpadlo výtlačné nebo sací. Sací stačí při hloubce do 8 metrů, z čehož se počítá 10 m vodorovně jako 1 m svisle, jinak musý být ponorné ( výtlačné ). Pak je možné používat tlakovou nádobu, nebo případně kompaktní vodárnu bez nádoby. Nemá smysl se sem dlouze rozepisovat, buď dej dotaz na server www.poradna.net ( nebo podobný ), nebo zadej do vyhledávače na netu " domácí vodárna". Všechno tam najdeš, ale musíš znát víc podrobností.
Doplňuji:
hrůza - musý ne, ale musí


Avatar uživatele
Zlatý

Tak jednoduché to zase není.
1. V prvé řadě je třeba udělat rozvod užitkové vody oddělený od pitného okruhu. Na tento okruh budou napojeny spotřebiče které jdou napájet WU.
V praxi se to dělá ještě tak, že se ponechává možnost napájet v případě potřeby, okruh WU pitnou vodou ( to kdyby došlo k poruše čerpadla nebo došla voda ve studni).
2. Nyní je třeba zajistit v okruhu WU potřebný tlak vody, který je potřebný k chodu zmíněných spotřebičů.Pračka bez potřebného tlaku fungovat nebude. Dělá se to dvěma způsoby a podle zvoleného způsobu se pořizuje i vhodné čerpadlo.

a) - Použije se tlaková nádoba jako u historického darlinku. Vícestupňové samonasávací čerpadlo udržuje přes tlakový spinač umístěný na tlakové nádobě, stále potřebný tlak v tlakové nádobě. Spotřebiče jsou napájeny vodou z této tlakové nádoby. Jakmile tlak v nádobě poklesne tlakový spinač sepne čerpadlo a to doplní opět vodu v tlakové nádobě. Při dosažení nastaveného tlaku čerpadlo vypne. Toto se neustále opakuje. Tento způsob lépe vyrovnává tlakové rázy a dodávka vody je velmi plynulá.

b. ) Použije se tlakový spinač který hlídá tlak na výtlačném poptrubí od čerpadla ke spotřebičům ( nepoužívá se tlaková nádoba). Při otevření kohoutku tlak v potrubí klesne a sepne čerpadlo. Voda do spotřebičů a potřebný tlak je zajišťován pouze čerpadlem. Po zavření kohoutku, stoupne tlak v potrubí a tlakový spinač vypne čerpadlo. Dodávka vody v tomto případě je o něco méně rovnoměrnější než v prvním .


Avatar uživatele
Zlatý

Jen doplním, moc se o tom po okolí nerozšiřuj, neb jsi povinen platit stočné.


Avatar uživatele
Zlatý

Na odběr vody i z vlastní studny bys měl mít povolení. Studna by měla být zkolaudována.
Samostatný okruh pro užitkovou vodu který nesmí být propojen s pitnou vodou. je to pro možnost nechtěného propojení. Dokonce mám pocit, že to stále u nás není oficiálně povolené.
A další vodoměr, aby se mohlo počítat skutečné stočné. Vodoměr může být až za výstupem pro zálivku zahrady.
Dost teorie - zajdi za šikovným instalatérem a ten ti poradí přímo na místě.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 924
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 334
Zlatý Kepler 276
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 254
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.