Miroslavst

Spořič je hlavně ochrana proti vypálení obrazovky (nebezpečí u LCD je dost reálné).

Toto jsem našel v jedné z odpovědí.
Spořič je hlavně ochrana proti vypálení obrazovky (nebezpečí u LCD je dost reálné). To je tedy horší mít lcd monitor než kasický nebo jak to teda je?

Nejlepší odpověď
led

U klasických CRT monitoroch sa statický obraz často „vypálil“ na masku obrazovky. Aj keď ste vypli, obraz bol stále viditeľný. Aby sa tomu zabránilo, po určitej dobe nečinnosti sa pomocou šporiča obraz rozpohyboval, aby nedošlo k vypáleniu čiernych bodov na maske. U LCD k tomuto vypáleniu nehrozí.

Další odpovědi
SinceX

To je pitomost. CRT monitory nejenže kazí oči, ale taky se rychleji ničí. U LCD je „kapalina“ a ta nedovoluje „vypalování“ obrazu-například spořiče. LCD monitor mám šest let a nikdy s ním nebyl problém.

mosoj

Každý druh monitoru je náchylný na vypálení statického obrazu. Nejnáchylnější jsou CRT pak plazma a nejméně LCD. Nejedná se ale krátkodobou záležitost. Působení statického obrazu na luminofory musí být několikaleté !!
LCD má jiný princip ale také se za čas „otisk“ objeví.Hlavním účelem spořiče obrazovky je opravdu zabránění vypálení luminofórů. U televizí je největší nebezpečí vzniku otisku na místě loga TV stanice.

led – dávám palec .

GangstaHelper

Přiznávám, že jsem trochu přestřelil. (nebezpečí u LCD je dost reálné) 0.o

Ale není LCD jako LCD. Tato moje znalost pocházela snad ještě z nápovědy ve Windows 95/98, kde toto bylo opravdu uvedeno. Dnešní LCD už asi nebudou zase tak náchylné.

Ale pozor, mám i nemilou zkušenost. Na počítači, kde byl neustále zobrazen hlavní panel Windowsu XP asi 6 hodin denně, došlo po asi 3 letech ke značnému vypálení (rok výroby monitoru 2005). Obrysy hl. panelu tam prostě byly vidět, hlavně na jednobarevném podkladu, proto můj výraz >reálné< .

(Vy jste si musel rýpnout, Miroslave, že? :)