Angela2713

Slyšela jsem,že živnostník,který si vydělá za měsíc do 6000Kč,nemusí odvádět státu daně.Je to pravda?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jedna plácanina větší než druhá.

Pokud máte podnikání jako hlavní pracovní poměr platíte daně a zdravotní pojištění se sociálním podle zisku ale minimálně v povinném rozsahu.

Na daních si můžete uplatnit odčitatelnou položku na sebe
1970 × 12 = 23640 – takže do této výše zisku neplatíte vlastně daň. Takže žádných 60 000 ale 23640 Kč,–
Pokud máte manželku bez příjmů můžete si na ni uplatnit dalších
2070 × 12 = 24 820 Kč
a na každé dítě
967 × 12 = 11 604 Kč
Pokud tedy tedy máte manželku bez příjmů a jedno dítě Dělá vám odčitatelná položka
23600+24820+11604 = 60 004. Takže z této častky pak opravdu daň neplatíte.

Sociální a zdravotní pojištění ale ano a nejsou to žádné malé položky.

Pokud podnikáte na vedlejší pracovní poměr odčitatelné položky již neuplatňujete, neboť je můžete uplatnit pouze v jednom pracovním poměru. Zdravotní pojištění platíte vždy a sociální od určité výše ( nevím přesně ale je to přes 50 000 zisku za rok).

Další odpovědi
dědapetr

Daňová kalkulačka 2010 – pro podnikatele
Výpočet daně z příjmů podnikatelů, výpočet sociálního a zdravotního pojištění

Zdroj: http://www.sche­konom.cz/kalku­lacka/index.php

sad20

Pokud se jedná o hlavní činnost, musí odvádět zdravotní, sociální a samozřejmě 1× ročně podávat daňové přiznání a podle toho pak doplácí nebo mu stát vrací peníze (což by bylo v tomto případě pravděpodobnější). V případě, že by se jednalo o vedlejší činnost, zdravotní a sociální neplatí (to hradí zaměstnavatel), ale musí taktéž podávat daň. přiznání, kde se počítají příjmy jak ze zaměstnání, tak i z podnikání a na základě toho zase buď doplácí nebo jsou mu nějaké peníze vráceny.