dust8

Škodí notebooku, když se v pokročilém nastavení napájení nastaví maximální stav procesoru na 60%

Tato hodnota byla doporučena u jednoho youtube videa kde lidi řešili hlučný větrák i když lidé s notebooky neměli nic náročného zapnuto. Třeba jen prohlížeč atd. Nebo taky nic jen plocha windowsu a i přesto byl větrák sem a tam bezdůvodně hlučný.
S nastavením 60% jede prakticky bezhlučně a teploty dle speedfanu jak desky tak disků prakticky totožné jako když to jede na 100% a tak spoustu lidí v komentářích děkovalo, že nemusí poslouchat hlučný větrák notebooku zbytečně i při běžné kancelářské práci.

Dle mě pokud je to v základu nastaveno na 100% tak procesor i přesto zbytečně jede víc, než by musel a tím hodí větrák na zbytečně vysoké otáčky. Můj noťas má i5 procesor a integrovanou grafiku na desce Iris XE, která není extra výkonná, ale na starší hry ve fullhd stačí. Při 100% stavu procesoru některé starší hry byly při hraní bez sekání stabilní, ale větrák zase zbytečně hučel víc, než musel a tako to dáním na 60% jede bez hluku z větráku a hra je pořád plynulá na 60 fps vsync a teploty i při 60% nastavení v normálu. Tak teda nevím kde je zlatá střední cesta, nebo mi příjde, že si příště pořídím slabší procesor i3, protože na to stejně nestříhám video, nedělám zálohy, extrakce archivů, či úpravy videí, které jsou náročnější na procesor. I s 60% dle mě to půjde, ale jen o něco pomaleji. Jde mi spíš o to jestli není procesor, deska tímto způsobem nějak více namáhána a tím se krátí rychleji životnost?

Odpovědi
elkon

Z logiky věci vyplývá, že pokud je nějaké nastavení dostupné uživateli, nemůže se tím nastavením zařízení poškodit. A i v případě že by to bylo možné, systém tě upozorní. Samozřejmě musíš o počítači něco znát. Nemůžeš třeba mazat programy, ale odinstalovat, což řada lidí ani netuší a pak zásahem poškodí systém.

led

Trochu se mýlíte v pojmech.
To „nastavení na 60 %“ se týká nastavení baterie na 60 % provozu, nikoliv výše výstupního napětí. Tím se prodlouží životnost baterie jako zařízení, ale s kratší dobou provozu bez připojení k síti. Prostě s 60% nabitím budete pracovat kratší dobu než se 100% nabitím.

Je to stejné, jako když do auta „naplníte“ nádrž pouze na 60 % a ne na plnou. Auto může jet stejnou rychlostí jako při plné nádrži, ale váš maximální dojezd bude kratší.

Dochy

Není to úplně jasné z popisu – co se to vlastně nastaví na 60%. „maximální stav procesoru“ je jako co??? 😉
Ale mně z toho vyplívá, že jde o nastavení maximálního výkonu procesoru (jeho frekvence) což běžné procesotya základní desky umí už hodně dlouho a řádově asi 10 let to umí průběžně podle potřeb systému, nebo podle volby uživatele. Já tuhle volbu na svém současném pracovním notebooku nemám, ale vím, že třeba u notebooků se s tím operuje pro zvětšení výdrže na baterky…
(Ono zvýšení výkonu na dvojnásobek často znamená až čtyřnásobnou spotřebu…)