Bronzový

Proč se u nás tak málo pěstují moruše?

Zvláště, když se můžou dožít několika stovek let a sklízí se skoro celé léto.
Je sice náročná na teplo, ale když úspěšně roste i v Ostravě, tak v čem je problém?

Nejlepší odpověď

Zlatý

"Zřejmě kvůli jejich kořenovému systému. morušovníkům vadí i kořeny jiných dřevin, které by zasahovaly do jejich kořenového systému. Blíže jak pět metrů od jiného stromu morušovník nevysazujte a čím je tento strom vyšší a rozložitější, tím dále od něj morušovník dejte

Z ovocných stromů patří moruše mezi až impozantně rozložité obry dorůstající výšky až 20 metrů. Potřebují proto dostatek místa a tedy především velkou zahradu, ve které působí výborně jako dřeviny solitérní"

Proto na malé zahradě není možné pěstovat jiné ovocné stromy.

Také se možná přestaly pěstovat kvůli oplyování.
I když dnes to uže zřejmě není problém.

"Morušovníky jsou opylovány větrem, lze dokonce koupit naroubované stromky se samčími i samičími květy. Morušovníky jsou tedy dvoudomé a pokud bychom vysadili samičí rostlinu v lokalitě, kde nikdy žádné morušovníky nebyly a nejsou, plodů se nedočkáme. Lepší je ale vždy zakoupení naroubované sazenice, než výsadba dvou obrů."

Záleží i na teplotě a jiných podmínkách, ale to by snad v současnosti kvůli oteplování neměl být takový problém.

https://www.ceskestavby.cz/…

----

Vzpomínám si, že sousedka měla moruši s tmavými plody, ale vykácela ji, , protože opravdu zabírala velký prostor a stínila malý dvorek, kde ji měli vysazenou.

Další odpovědi:

Stříbrný

1/ Protože se vyrábí umělé hedvábí.
2/ Protože u nás není zvykem její ovoce sklízet a zpracovávat.
3/ Protože plody tmavé moruše intenzivně barví všechno, na co spadnou.

Bronzový

Proč ? protože lidé ji neznají!!!Když jsem jezdil za svou současnou manželkou,tak po cestě měli v zahrádce-když jsem pár plodů sebral-tak se lidé divili proč to beru a že to nesmím jíst-NEZNALI to.Jsou vynikající jen tak a když se dají do sněhu z bílků (nebo šlehačky) nemá to chybu,nebo koktejl-rozmixovat s mlékem ,mnohdy nebyli třeba ani doslazovat!!
Pak ten strom pklátil a dnes nevím kde rostou. snad kamarád-řekl jsem mu mít plac jako ty,koupím si strmek morušovníku a...tak nevím jsetli jsem ho inspiroval.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1303
Zlatý mosoj 986
Zlatý hanulka11 500
Zlatý Kepler 475
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 393
Zlatý annas 327
Zlatý Hlada 293
Zlatý marci1 290
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.