hapiky

Proč se u nás tak málo pěstují moruše?

Zvláště, když se můžou dožít několika stovek let a sklízí se skoro celé léto.
Je sice náročná na teplo, ale když úspěšně roste i v Ostravě, tak v čem je problém?

Nejlepší odpověď
annas

"Zřejmě kvůli jejich kořenovému systému. morušovníkům vadí i kořeny jiných dřevin, které by zasahovaly do jejich kořenového systému. Blíže jak pět metrů od jiného stromu morušovník nevysazujte a čím je tento strom vyšší a rozložitější, tím dále od něj morušovník dejte

Z ovocných stromů patří moruše mezi až impozantně rozložité obry dorůstající výšky až 20 metrů. Potřebují proto dostatek místa a tedy především velkou zahradu, ve které působí výborně jako dřeviny solitérní"

Proto na malé zahradě není možné pěstovat jiné ovocné stromy.

Také se možná přestaly pěstovat kvůli oplyování.
I když dnes to uže zřejmě není problém.

„Morušovníky jsou opylovány větrem, lze dokonce koupit naroubované stromky se samčími i samičími květy. Morušovníky jsou tedy dvoudomé a pokud bychom vysadili samičí rostlinu v lokalitě, kde nikdy žádné morušovníky nebyly a nejsou, plodů se nedočkáme. Lepší je ale vždy zakoupení naroubované sazenice, než výsadba dvou obrů.“

Záleží i na teplotě a jiných podmínkách, ale to by snad v současnosti kvůli oteplování neměl být takový problém.

https://www.ces­kestavby.cz/clan­ky/jak-a-proc-si-v-zahrade-pestovat-moruse-27151.html

Vzpomínám si, že sousedka měla moruši s tmavými plody, ale vykácela ji, , protože opravdu zabírala velký prostor a stínila malý dvorek, kde ji měli vysazenou.

Další odpovědi
dubraro

1/ Protože se vyrábí umělé hedvábí.
2/ Protože u nás není zvykem její ovoce sklízet a zpracovávat.
3/ Protože plody tmavé moruše intenzivně barví všechno, na co spadnou.