iceT

Proč se rozlišuje při pojištění rozdíl mezi povodní a záplavou?

Nejlepší odpověď
standa

Protože se jedná o dvě odlišné pojistné události, zejména z důvodů příčiny vzniku této události.

  • POVODEŇ, rozumí se tím zaplavení větších či menších územních celků vodou, která se vylila z břehů vodních toků, nádrží, nebo jejich břehy protrhla.
  • ZÁPLAVA se rozumí, jestliže se voda šíří z jiných příčin než u povodně. Takovou událostí může být průtrž mračen, kdy si následně voda najde odtok přes váš pozemek a v horším případě i dům.
  • Dalším pojmem, který často hraje neblahou roli v souvislosti s povodněmi, je voda vytékající z vodovodního zařízení. Vodovodním zařízením se nerozumí okapy a jejich svody, takže pokud se voda při dešti dostane do domu touto cestou, nelze škodu v pojišťovně uplatňovat. Klasické zatékání okapem nebo třeba i otevřeným oknem vlivem atmosférických srážek není tedy kvalifikováno jako pojistná událost z pojištění domácnosti.

I z této události však lze získat úhradu škody, například z pojištění odpovědnosti majitele domu, pakliže zanedbal jeho údržbu – vyčištění svodů, prorezavění okapů, atd.

Další odpovědi
annas

Nevšimla jsem si, že se otázka týká pojištění. Proto jsem svou odpověď smazala.

anonym

rozlišuje se to proto že každá ta událost má jiné příčiny a pojišťovna má vypracovaný jiný statistický model (lokalita, podmínky → výše pojistného) aby ji v každém případě vycházela zisková čísla

blesk26

A asi také pro to, že to lidé často nevědí, pojistí se třeba proti povodni a hle, ona to byla záplava a nic nedostanou :)