Žanda

Proč maliník neplodí? Za 3 roky vyrosly 2m šlahouny, i když jsem je přihnojovala, občas zalila atd.

Proč maliník neplodí?Vyrostly 2m šlahouny,jsou tam 3 roky,přhnojovala jsem je,občas zalila

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Už jsem se s tím také setkal. Naši tenkrát dotáhli bíloplodé maliny, narostlo plno výhonů, ale plody také asi 3 roky nikde. Ale pak už plodily pěkně. Těžko najít vysvětlení, protože by malina měla plodit na výhonech, které vyrostly předchozí rok. Po odplození druhým rokem potom většina výhonů odumírá. (Ale některé odrůdy plodí už na jednoletých výhonech. V takovém porostu plodí loňské výhony v létě a letošní dorůstající výhony postupně k podzimu. U takovéto „remontantní“ odrůdy se prý zastřihuje odplozený vrcholek výhonu. Nikoliv celý jednoletý výhon, protože druhým rokem ještě bude plodit. Jinak bych maliny nestříhal. Až suché klacky po odumření. Tím vás nechci deptat, uvidíte letos. Zde řešili podobný problém, ale asi na nic nepřišli: https://www.zah­rada.cz/forum/drob­ne-ovoce/proc-neplodi-malinik-312087/?stran­ka_oblast=6
Napadá mě taková věc: pokud výhony ani po dvou letech neodumřely, je možné, že vedle standartního dvouletého cyklu má maliník schopnost se nejprve rozrůst a pak teprve zaplodit. Třeba i neobvykle na tříletých nebo starších výhonech. Ale to je jen spekulace.

Další odpovědi
annas

Stříhala jste jej? Záleží na druhu maliníku s jednoletými nebo dvouletými výhony, Měli jsem maliník, rodil 2× ročně, ale pravidelně se stříhal.

"Když rostliny neplodí

Maliník i ostružiník jsou poměrně nenáročné rostliny, a pokud se budete držet pár zásad, budete mít každoročně velkou úrodu. Podle Stanislava Pelešky, odborného zahrádkářského poradce, stačí tyto rostliny po sklizni jen mělce okopnout.

Kořeny totiž nemají hluboko, takže musíte být opatrní, abyste je nepoškodili. Dále je dobré je přihnojit kyselým kompostem, jakékoliv hnojení těchto rostlin musí být bez vápna. Poté je nechte chvíli odpočinout.

Řez je jednoduchý

Když nastane podzim, proveďte řez. Odstraňte všechny staré a vyčerpané výhony, zatímco nové upevněte na jejich místa. Jelikož jde převážně o dvou a víceleté výhony, zastříhněte pouze vrcholky a opět rostliny přihnojte.

Jestliže pěstujete druhy s jednoletými výhony, odstraňte je až úplně u země atd."

Více na: https://abece­dazahrady.dama­.cz/clanek/ma­linik-a-ostruzinik-sklizen-ma-sva-pravidla

paul1

Naše maliniště rodí pravidelně, jediné co děláme, je vystříhání starých, odrodilých výhonů a zastřihování vršků cca 5 cm od vrcholu, tím se rozvětví a lépe plodí. Maliniště máme pod starými jabloněmi, zastínění jim vůbec nevadí, naopak maliniště tolik nevysychá jako sousedům, kteří je mají na slunci a musí polévat. Jen tento rok jsou rostliny trochu menší vlivem abnormálního minuloročního sucha, asi jsme je mohli trochu polévat. Ale podle nasazení pupenů se zdá, že úroda bude dobrá. Ještě se pokusím dodat fotku.

Drap

Vůbec nic mě nenapadá. Maliník rodí téměř všude. Snad může mít jen hodně hnojiva. Měl by se pokud vůbec hnojit, tak na jaře a trošku na podzim nejlépe kompostem.

Jukatan

Na vašem místě bych vyměnil sazenice, protože mají pravdu ti tři co vám už radili. Některé odrůdy jsou přešlechtěné a pokud nemají ideální podmínky nerodí. Já jsem si vzal pár sazenic ze zahrádky mého dědečka, zasadil a hned 1 rok rodily. Vždy na podzim vystříhám (nebo vylámu) jen ty pruty které jsou viditelně suché (většinou to jsou loňské pruty), nebo ty které jsou moc na husto (blíž jak 5 cm). S ostatníma počkám až na jaro, až začnou rašit pupeny a ostříhám jen uschlé vršky, na kterých už nepučí pupeny. První úrodu mám na těchto zastřižených loňských prutech hned začátkem léta a druhou úrodu mám na prutech, které vyrazili až ze země a to zase od konce léta až do doby než začne mrznout. Tak že mám 2× do roka bohatou úrodu, aniž bych je hnojil nebo zaléval. Protože se sami rychle množí, můžu vám na podzim dát sazenice, které pokud je nikdo nechce házím do kompostu.