SEmperor06

Ovlivní baterku mého zařízení, když jej budu nabíjet větším proudem?

Dobrý den. Mám bezdrátová sluchátka, která se nabijí přes kabel USB A to USB C a ta se nabijí přes počítač a mně se nechce neustále chodit pod stůl a zapojovat do USB v poočítači, tak mě napadlo, že to dám do elektriky, tak jsem našel tady nabíječku, která má output 5.0V a 1.5A. Je to v pohodě napájet moje sluchátka?

Nejlepší odpověď
Hlada

Když má nabíječka výstupní napětí 5V, tak se nebudou sluchátka nabíjet větším proudem. Mají přece pořád stejný vnitřní odpor. Viz Ohmův zákon.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Uvedenou nabíječku můžeš použít bez problémů. Pouze pokud by to byla nabíječka pro rychlonabíjení, s větším výkonem (novější smartphony), tak zde by mohl být problém. U těchto je nabíjecí napětí vyšší a tím je dán i dosti vyšší nabíjecí proud. A zde pak záleží na typu baterie a mohlo by to mít vliv na případné zkrácení životnosti baterie, která není pro tento účel konstruována.
Jinak není problém od USB v počítači si vytáhnout buďto delší nabíjecí kabel , nebo prodloužení USB-A zástrčka -USB-A zásuvka na pracovní stůl a zde pak připojit nabíjení sluchátek.
A pokud se jedná o nabíjení, je velmi vhodné, s ohledem na nabíjecí zásuvku zařízení, používat nabíjecí magnetický konektor a nabíjecí magnetický kabel. Velmi se tím eliminuje možnost poškození zásuvky USB-C, nebo USB-micro, častým zasouváním a vysouváním kabelu do USB zařízení. Toto platí rovněž pro nabíjení mobilů.

https://www.a­liexpress.com/i­tem/4000308733181­.html?spm=a2g0s­.9042311.0.0.27424c4dBco­7BG

https://www.a­liexpress.com/i­tem/4000336698877­.html?spm=a2g0s­.9042311.0.0.27424c4dBco­7BG

elkon

Sluchátka si vezmou tolik, kolik potřebují. Problém by byl menší nabíjecí proud, trvalo by to déle a nabíječka by se více hřála.

Dochy

Je to v pohodě. Pokud nechceš lézt pořád dolu k počítači, proč si tam kabel nenecháš pořád zapojený a druhý konec neuchytíš na stole? Jen je dobře mít to uspořádané tak, aby sis do toho zastrčeného konektoru pořád nekopal, USB je docela náchylné na páčení.

U zdroje potřebuješ mít maximální proud/výkon vyšší (nebo přinejhorším shodný) než je potřebný. S menším proudem by si většina USB nabíječek poradila, ale bude to déle trvat, zdroj pojede na plno… a zkrátka vůbec by to nebyl dobrý režim. V manuálu si můžeš zkontrolovat jaký proud ta sluchátka pro nabíjení vyžadují, ale určitě to bude pod 1A, takže 1,5A zdroj bude určitě OK.

Abych odpověděl na základní otázku (života, vesmíru a vůbec) „Ovlivní baterku mého zařízení…?“ – tak ne, Neovlivní. USB se bere jako zdroj napětí a spotřebič (nabíječka sluchátek) si odtud vezme takový proud jaký potřebuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Hlada: Mají přece pořád stejný vnitřní odpor. Viz Ohmův zákon.

No tohle bych sem moc netahal. To by také znamenalo, že ta sluchátka budou brát pořád stejný proud. A to standardně USB nabíječky neberou. Přeci jen je to nelineární elektronické zařízení a i kdybychom si odmysleli veškerou aktivní elektroniku, tak tam zůstane alespoň akumulátor s omezovacím rezistorem – zkrátka něco co se ohmovu zákonu bude docela bránit. A kdyby se to nechalo jen na vnitřním odporu akumulátorů tak by to byl teprv průšvih.

Hlada

Tazatel potřebuje připomenout vztah mezi napětím a proudem. To k odpovědi stačí. Že se během nabíjení nějak mění vnitřní odpor a proud, přece není pro pochopení problému důležité.