Wareg

Otázka pro fotografy – objektivy s pevným ohniskem

Dobrý den,

rád bych se zeptal zkušených fotografů, zda ještě někdo kupuje objektivy s pevným ohniskem?
Doplňuji:
Díky za odpovědi, ale neměl jsem na mysli jednorázové foťáky, ale objektivy, které se používají k zrcadlovkám, vyměnitelné, bez zoomu (= s pevným neměnným ohniskem).

Nejlepší odpověď
dudu

Nesleduji příliš pokrok ve vývoji optiky, ale dříve se tyto objektivy dávaly do levnějších přístrojů. Někdy se jím s prominutím říká foťáky pro blondýny. Jejich předností je jednoduchá obsluhu, nedostatkem pak plochý, do hloubky málo prokreslený obraz. Je ovšem možné, že díky elektronice bylo nalezeno nějaké elegantní řešení.
U své staré zrdcadlovky Exakta mám vyměnitelný objektiv a zde se ohnisková vzdálenost mění ručně, u nových přístrojů to dělá automatika, ale Vámi zmiňovaný systém neznám.

Další odpovědi
kazisvět

Mám vlastní zkušenost s objektivem s pevným ohniskem – Canon EF 50 mm f/1,8 a určitě doporučuji. Byl jsem velmi příjemně překvapen perfektní světelností. Pomocí objektivu s pevným ohniskem fotím opravdu pěkné portréty, aniž bych musel používat blesk.

mosoj

Objektivy s pevným ohniskem se řadí k nejkvalitnějším objektivům zejména po optické stránce. Téměř každý kdo se fotografováním vážněji zabývá má nějaký objektiv s pevným ohniskem specielně třeba na portréty, makro, krajinu a pod. V poslední době se
začaly vyrábět objektivy typu pancake. To jsou objektivy širokoúhlé ( s krátkým ohniskem) a velmi krátkou konstrukcí takže nezabírají mnoho místa.

frankie

Rozhodně ano, zoom nikdy nedosáhne takové kvality co do ostrosti, světelnosti jako pevné ohnisko. Vzhledem k proměnné ohniskové vzdálenosti zoomu se kompromisy musí někde projevit hlavně v mezních polohách.

Jakub

Určitě kupuje, protože se jedná o tak zvané jednorázové fotoaparáty, vesměs od firem Kodak a Fuji . Jsou to fotoaparáty na jedno použití a často i pod vodu. Jsou vybaveny filmem. Jejich cena se pohybuje od 80 Kč do 250 Kč. Musí se poslat k vyvolání jako celek a většinou se nevracejí. Jsou i kompakty, které nejsou jednorázové, ale u nich bych netipoval, zda se ještě kupují. http://www.ab­cfotopotreby.cz/fo­topristroje/a­nalogove-kompakty-fixfokus.htm

Sice otázka zněla objektivy, ale já neznám objektiv, vyměnitelný, s pevným ohniskem.

Zdroj: http://www.ab­cfotopotreby.cz/fo­topristroje/jed­norazove.htm