JanaViki

Nikon Coolpix S2700 – Jak nastavit foťák, aby fotil nerozmazaně atp.?

Na kolik nastavit ISO, MP (to vím, že na nejvíc, jen příklad) atd. aby to fotilo nerozmazamé postavy? :) děkuji

Odpovědi
anonym

…„aby to fotilo“… ;-D
Jsou dva ´druhy´ neostrosti, jeden je způsoben špatným zaostřením (a) a druhý rozhýbáním fotoaparátu nebo objektu (b).

  1. musíš na displayi kontrolovat, na který objekt (kterou část snímku) fotoaparát zaostřil – typicky se stává, že máš ostré pozadí, ale nikoli osoby v popředí
  2. musíš se naučit zmáčknout spoušť tak, abys přitom nepohnula s fotoaparátem – základem je držet foťák oběma rukama; pokud fotíš nikoli statické snímky (pohybující se objekty), musíš rychlosti jejich pohybu přizpůsobit čas expozice

Obecně – neexistuje nějaké ´univerzální´ nastavení ISO – je lépe fotit spíše na nižší, ale při focení tmavých scén bez stativu si může vynutit jeho zvýšení. Stejnětak neexistuje obecně správné nastavení času a clony – i to vychází z osvětlení fotografované scény (a požadavku fotografa na ´vyznění´ snímku).
Vřele doporučuju si o focení ´něco´ přečíst, např. http://www.he­ureka.cz/?h%5Bfra­ze%5D=Velk%C3%A1+kni­ha+digit%C3%A1ln%­C3%AD+fotogra­fie&m=f&utm_me­dium=cpc&utm_sou­rce=google&ut­m_campaign=Dy­namicke-reklamy&utm_ter­m=_inurl:.heu­reka.cz/&gclid=C­Nbg_Z2T0LsCFSbHtA­odiVQAUQ , případně něco na webu, např. http://www.national-geographic.cz/de­tail-special/special-kurz-fotografovani-jana-rybare-4857/

mosoj

Platí všeobecně pro pohyb. Pohyb fotit co nejkratším časem. 1/200s, 1/300 sec 1/500 sec a td. Čím rychlejší pohyb tím je nutný kratší čas na př. 1/1000 sec atd.
Teď jde o to jestli ti tvůj foťák umožňuje tento čas nastavit přímo ( Priorita času (s)) . Pro pokročilé manuální nastavení. Nebo musíš volit kreativní režim „scény“. Kde zvolíš scénu pohyb a musíš se spokojit s tím co foťák nastaví. Každopádně zvýšením ISO zkrátíš i čas. Pozor ale na šum u laciných kompaktů je snesitelné iso tak do 200 – 400 .
Dále je důležité při zmáčknutí spouště držet foťák klidně a dát si pozor aby se zmáčknutím spouště nepohl ( většinou si to ani neuvědomuješ).
V neposleední řadě je důležité qaby foťák provedl zaostření. U kompaktů je hloubka ostrosti veliká takže stačí kedyž alespoň zaostří ( ale opravdu) . Musí to dát najevo změnou barvy rámečku většinou na zelenou. V horščích světelných podmínkách někdy nechce zaostřit!!

Režim scéna ( pohyb, sport) je výhodnější pro tuto situaci než automat P nebo A !!! Režim scéna sám v této volbě snižuje někdy i sám zvýší ISO, kdeždo režim automat ne !!!!!!

lukas.zmizik

V tmavém prostředí je u tohoto fotoaparátu řešení jedině nejvyšší iso (3200) …což bude mít ale za následek vyšší digitální šum. Kdyby to byl přístroj, který zvládne i manuální režim a bodové ostření, pak v režimu priority clony nastavím clonu na co nejmenší hodnotu (tedy na „plnou díru“) a pomocí bodového ostření zamířím na konkrétní postavu… bez stabilizátoru se dají z ruky běžné momentky fotit do času 1/60"…