Avatar uživatele
Pokročilý

Nikon Coolpix S2700 - Jak nastavit foťák, aby fotil nerozmazaně atp.?

Na kolik nastavit ISO, MP (to vím, že na nejvíc, jen příklad) atd. aby to fotilo nerozmazamé postavy? :) děkuji

Odpovědi:

Avatar uživatele

..."aby to fotilo"... ;-D
Jsou dva ´druhy´ neostrosti, jeden je způsoben špatným zaostřením (a) a druhý rozhýbáním fotoaparátu nebo objektu (b).
a) musíš na displayi kontrolovat, na který objekt (kterou část snímku) fotoaparát zaostřil - typicky se stává, že máš ostré pozadí, ale nikoli osoby v popředí
b) musíš se naučit zmáčknout spoušť tak, abys přitom nepohnula s fotoaparátem - základem je držet foťák oběma rukama; pokud fotíš nikoli statické snímky (pohybující se objekty), musíš rychlosti jejich pohybu přizpůsobit čas expozice
Obecně - neexistuje nějaké ´univerzální´ nastavení ISO - je lépe fotit spíše na nižší, ale při focení tmavých scén bez stativu si může vynutit jeho zvýšení. Stejnětak neexistuje obecně správné nastavení času a clony - i to vychází z osvětlení fotografované scény (a požadavku fotografa na ´vyznění´ snímku).
Vřele doporučuju si o focení ´něco´ přečíst, např. http://www.heureka.cz/… , případně něco na webu, např. http://www.national-geographic .cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Platí všeobecně pro pohyb. Pohyb fotit co nejkratším časem. 1/200s, 1/300 sec 1/500 sec a td. Čím rychlejší pohyb tím je nutný kratší čas na př. 1/1000 sec atd.
Teď jde o to jestli ti tvůj foťák umožňuje tento čas nastavit přímo ( Priorita času (s)) . Pro pokročilé manuální nastavení. Nebo musíš volit kreativní režim "scény". Kde zvolíš scénu pohyb a musíš se spokojit s tím co foťák nastaví. Každopádně zvýšením ISO zkrátíš i čas. Pozor ale na šum u laciných kompaktů je snesitelné iso tak do 200 - 400 .
Dále je důležité při zmáčknutí spouště držet foťák klidně a dát si pozor aby se zmáčknutím spouště nepohl ( většinou si to ani neuvědomuješ).
V neposleední řadě je důležité qaby foťák provedl zaostření. U kompaktů je hloubka ostrosti veliká takže stačí kedyž alespoň zaostří ( ale opravdu) . Musí to dát najevo změnou barvy rámečku většinou na zelenou. V horščích světelných podmínkách někdy nechce zaostřit!!

Režim scéna ( pohyb, sport) je výhodnější pro tuto situaci než automat P nebo A !!! Režim scéna sám v této volbě snižuje někdy i sám zvýší ISO, kdeždo režim automat ne !!!!!!


Avatar uživatele
Stříbrný

V tmavém prostředí je u tohoto fotoaparátu řešení jedině nejvyšší iso (3200) ...což bude mít ale za následek vyšší digitální šum. Kdyby to byl přístroj, který zvládne i manuální režim a bodové ostření, pak v režimu priority clony nastavím clonu na co nejmenší hodnotu (tedy na "plnou díru") a pomocí bodového ostření zamířím na konkrétní postavu... bez stabilizátoru se dají z ruky běžné momentky fotit do času 1/60"...

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 929
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 420
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 307
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 280
Zlatý Lamalam 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.