Avatar uživatele
JanaViki

Nikon Coolpix S2700 - Jak nastavit foťák, aby fotil nerozmazaně atp.?

Na kolik nastavit ISO, MP (to vím, že na nejvíc, jen příklad) atd. aby to fotilo nerozmazamé postavy? :) děkuji

Zajímavá 0 před 2489 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
anonym

..."aby to fotilo"... ;-D
Jsou dva ´druhy´ neostrosti, jeden je způsoben špatným zaostřením (a) a druhý rozhýbáním fotoaparátu nebo objektu (b).
a) musíš na displayi kontrolovat, na který objekt (kterou část snímku) fotoaparát zaostřil - typicky se stává, že máš ostré pozadí, ale nikoli osoby v popředí
b) musíš se naučit zmáčknout spoušť tak, abys přitom nepohnula s fotoaparátem - základem je držet foťák oběma rukama; pokud fotíš nikoli statické snímky (pohybující se objekty), musíš rychlosti jejich pohybu přizpůsobit čas expozice
Obecně - neexistuje nějaké ´univerzální´ nastavení ISO - je lépe fotit spíše na nižší, ale při focení tmavých scén bez stativu si může vynutit jeho zvýšení. Stejnětak neexistuje obecně správné nastavení času a clony - i to vychází z osvětlení fotografované scény (a požadavku fotografa na ´vyznění´ snímku).
Vřele doporučuju si o focení ´něco´ přečíst, např. http://www.heureka.cz/… , případně něco na webu, např. http://www.national-geographic .cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Platí všeobecně pro pohyb. Pohyb fotit co nejkratším časem. 1/200s, 1/300 sec 1/500 sec a td. Čím rychlejší pohyb tím je nutný kratší čas na př. 1/1000 sec atd.
Teď jde o to jestli ti tvůj foťák umožňuje tento čas nastavit přímo ( Priorita času (s)) . Pro pokročilé manuální nastavení. Nebo musíš volit kreativní režim "scény". Kde zvolíš scénu pohyb a musíš se spokojit s tím co foťák nastaví. Každopádně zvýšením ISO zkrátíš i čas. Pozor ale na šum u laciných kompaktů je snesitelné iso tak do 200 - 400 .
Dále je důležité při zmáčknutí spouště držet foťák klidně a dát si pozor aby se zmáčknutím spouště nepohl ( většinou si to ani neuvědomuješ).
V neposleední řadě je důležité qaby foťák provedl zaostření. U kompaktů je hloubka ostrosti veliká takže stačí kedyž alespoň zaostří ( ale opravdu) . Musí to dát najevo změnou barvy rámečku většinou na zelenou. V horščích světelných podmínkách někdy nechce zaostřit!!

Režim scéna ( pohyb, sport) je výhodnější pro tuto situaci než automat P nebo A !!! Režim scéna sám v této volbě snižuje někdy i sám zvýší ISO, kdeždo režim automat ne !!!!!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lukas.zmizik

V tmavém prostředí je u tohoto fotoaparátu řešení jedině nejvyšší iso (3200) ...což bude mít ale za následek vyšší digitální šum. Kdyby to byl přístroj, který zvládne i manuální režim a bodové ostření, pak v režimu priority clony nastavím clonu na co nejmenší hodnotu (tedy na "plnou díru") a pomocí bodového ostření zamířím na konkrétní postavu... bez stabilizátoru se dají z ruky běžné momentky fotit do času 1/60"...

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek